Rami Kışlası’na kütüphane, Konya’ya mevlevihane

Tarih
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada yakın zamanda Bakanlar Kurulu’na sunacakları kültür paketinin detaylarını paylaştı, İstanbul’a dev bir kütüphane, ...
EMOJİLE

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada yakın zamanda Bakanlar Kurulu’na sunacakları kültür paketinin detaylarını paylaştı, İstanbul’a dev bir kütüphane, Konya’ya ise mevlevihane yapılacağı müjdesini verdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ünal, İstanbul’da inşa edilecek kütüphanenin halen restorasyonu süren Rami Kışlası’na yapılacağını açıkladı. Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olacak merkez 10 milyon kitaplık kapasiteye sahip olacak.

Ünal, diğer illerde de çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Kültür-sanat-turizmi birlikte planlamamız gerekiyor. Maraş’ta Germenicia Antik Kenti’ni restore ediyoruz. Germenicia mevcut mozaiklerin en büyüğü olacak. Çünkü 55 dönüm bir arazi üzerinde” dedi.

Sabah’ın haberine göre Bakan ayrıca Konya’ya büyük bir mevlevihane inşa edileceğini de ilk defa basınla paylaştı: “Bu sene Konya Dünya İslam turizminin başkenti oluyor. Bu çerçevede birçok etkinlik planlanıyor. Helal sempozyumu düzenlenecek, sonuç bildirgesi kitap haline getirilecek. Ayrıca Konya’ya büyük bir mevlevihane yapacağız. Şeb-i Arus törenlerinin o mevlevihanede gerçekleşmesi törenlerin ruhaniyetine, maneviyatına uygun. 2016 yılında çalışmalara başlanacak.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme