“Osmanlı Tarihi Uyduruk Bir Tarihtir”

Tarih
Zeytinburnu Belediyesi 21 Ocak Pazartesi akşamı, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul şubesi başkanı Mahmut Bıyıklı’nın sunumuyla gerçekleştirdiği Tarih Yazarlığı söyleşisiyle Zaman Gazetesi yazarı...
EMOJİLE

Zeytinburnu Belediyesi 21 Ocak Pazartesi akşamı, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul şubesi başkanı Mahmut Bıyıklı’nın sunumuyla gerçekleştirdiği Tarih Yazarlığı söyleşisiyle Zaman Gazetesi yazarı Mehmed Niyazi’yi ağırladı. Tarih yazmanın gerçekten zor bir hadise olduğuna değinerek konuşmasına başlayan Mehmed Niyazi’nin  “Osmanlı tahihi uyduruk bir tarihtir.”sözleri dinleyiciler üzerinde soğuk duş etkisi yaptı.

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul şubesi başkanı Mahmut Bıyıklı her ay Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde yazın dünyasının önemli isimlerini okurlarıyla buluşturmaya devam ediyor. Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen söyleşi dizisinin Ocak programında Zaman Gazetesi yazarı ve Çanakkale Mahşeri, İslam Devlet Felsefesi gibi kitaplarından tanıdığımız  Mehmed Niyazi konuk oldu. 

Mahmut Bıyıklı’nın Mehmed Niyazi’yi tanıtması ile başlayan ve “Tarih yapmak mı zor, yazmak mı?” sorusuyla devam etti. “Tarih gerçekten zor bir hadisedir.” diyerek sözlerine başlayan Mehmed Niyazi; “Örneğin 1402 yılındaki Timur ve Beyazıt arasındaki Ankara Muharebesi’ne bakalım.  Bizde Timur’u kötüleyen, Beyazıt’ı göklere çıkaran kitaplar yazılır. Türkistan’da ise Beyazıt’ı kötüleyen ve Timur’u göklere çıkaran kitaplar yazılmıştır. Tarihi yazmak isteyen kişi; konuları anlamak, olayları keşfetmek kadar, onlara hâkim olacak bir düzeyde olmalıdır. Bilmelidir.” dedi.

“Tarih Emperyalizmin Anahtarıdır”

Bilinen ve okutulan tarihe değinen Niyazi; “Bugün okutulan tarih emperyalizmin anahtarıdır. Radyo ve televizyonun olmadığı devirleri düşünün. Bir Çinlinin Roma’nın varlığından haberdar olması mümkün mü? Peki Roma’nın ikiye bölünmesi niye bir çağı kapatsın? Bu sadece Avrupa için önemli bir olaydır. Fakat onlar bu hadiseyi almış ve bütün insanlığa tarih olarak dayatmışlar. Orta Çağ demişler. Orta Çağ’ı ise İstanbul’un fethi ile kapatmışlar. Çünkü İstanbul’un fethi onlar için modern dünyayı, modern devletleri hazırlayan bir olaydır. Derebeylik sistemini bitirmiştir. Yani yine Avrupalıların hayatında bir önemi vardır. Bize dikte edilen Avrupa tarihinin bütün insanlık için bir önemi olmadığına, bunun bütün insanlığı onlar gibi düşünmeye zorlayan bir tarih olduğuna inanıyorum.” Dedi.
Dünya tarihçilerinin Türkleri tarih kitaplarında barbar gibi göstermeye çalıştığının altını çizen Niyazi; “Bartold’a göre Osmanlı’da ilk okur yazar padişah 4. Padişahmış. İlk üç padişah okur yazar değilmiş. Bunlar barbardır demek istiyor. Şeyh Edebali’ye medrese kurdurtan Osman Gazi, oğlu Alaattin’i okutmuş, padişahlığı devredeceği Orhan Gazi’yi okutmamış olabilir mi?” diyerek İngiliz tarihçi Artur Sraton’un ünlü sözü “Türk tarihi ile uğraşan bütün Avrupalıların biricik gayesi vardır, o da Türkleri tarihlerinden koparmaktır.” sözünü dinleyicilerine hatırlattı.

“Osmanlı tarihi uydurma bir tarihtir.”

Mahmut Bıyıklı”nın “Bizim tarihimizi nasıl buluyorsunuz?” sorusuna ise “Osmanlı tarihi uydurma bir tarihtir.”diyerek cevap veren Niyazi; “Bizim tarihimizi Hammer ve Lamartin gibi yabancı isimler yazmıştır. Geçenlerde Akif Emre isimli bir yazar arkadaşımız gitmiş ve onun mezar taşındaki yazılarla onun Müslüman olduğunu belgelemiş. İman son nefeste bulunabilir. Bu ayrı bir mevzu. Hammer çok çalışkan bir yazarmış. 20 yıl boyunca ülkemizde yaşamış. Her sabah boğaza girip yüzmüş ve sonra oturup bütün gün yazmış. Fakat onun İstanbul kitabında bize karşı feci hücumları var. Tarihimizi yazarken de öyle zehirler saçmış ki; bugün bizi birbirimizle boğaz boğaza getiren ne varsa bir bakıyoruz ki hepsini kurnazlıkla ince ince işleyerek Hammer yazmıştır. Ne yazık ki bizim tarihimizde birçok yabancı el gezinmektedir.” dedi.

Mehmed Niyazi program sonunda dinleyicilerden birinin “Peki kimleri okumalıyız?” sorusuna ise  “Şunu okumayın diyemem ama Ziya Nur Aksu’nun Osmanlı Tarihi kitabını okumanızı tavsiye ederim.” cevabını verdi.