Mustafa Armağan’dan ABD donanmasına “tarihi” hatırlatma!

Tarih
ABD Donanması’nın sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından küstah bir kutlama mesajı yayınlandı. Donanma Günü’nün 241. yılını kutlayan mesajda, Türk bayrağıyla savaşan insanlar...
EMOJİLE

ABD Donanması’nın sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından küstah bir kutlama mesajı yayınlandı. Donanma Günü’nün 241. yılını kutlayan mesajda, Türk bayrağıyla savaşan insanların öldürülmesinin konu alındığı Berberi Savaşı’nın temsili tablosu kullanıldı. Amerikalılar, bu savaşa kadar Osmanlı İmparatorluğu’na oldukça yüklü miktarda vergi ödüyordu.

Yeni Şafak yazarı ve tarihçi Mustafa Armağan, henüz yeni kurulmuş ABD ile Trablusgarb Beyi Yusuf Karamanlı Paşa arasındaki güç kavgasını yazdı. Armağan, 1800’lü yılların başında Akdeniz’deki şu sözlerle özetledi:

Cezayir, Tunus ve Trablusgarblı “resmî” korsanlar, Akdeniz’in dizginlerini kapitalist güçlere kaptırmamak için var güçleriyle mücadele veriyor, kendileriyle veya doğrudan Osmanlı Devleti’yle antlaşma yapmamış olan veya savaş halinde oldukları düşman devletlerin gemilerini yakalayıp el koyuyor, fidye isteyerek karşı tarafı ekonomik olarak ve moralman çökertiyorlardı.

Osmanlı Paşası ABD’ye göz açtırmadı
Kendini ispatlamaya çalışan ABD Donanması’nın Trablus’a kadar geldiğini ancak başarılı olamayacağını anlayınca geri döndüğünü ve Fas’ı ikna etmeye çalışırken Trablusgarb Beyi Yusuf Karamanlı Paşa tarafından rehin alındığını anlatan Armağan, “Velhasıl, bundan 203 yıl önce çöktü çökecek denilen Osmanlı Devleti’nin sadece Trablus Paşası bile Amerikan gemilerine göz açtırmamıştır” ifadeleriyle dönemin şartlarına vurgu yaptı.

Her sabah Derne’yi anıyorlar

1804 yılı Ağustos ve Eylül’ünde Amerikan filosu 5 defa zorlar Trablus limanını ve sahili bombardımana tutar. Bu sırada Tunus’taki Amerika Konsolosu William Eaton da Derne’ye bir baskın planı hazırlamakla meşguldür. Sonunda Trablus Paşası Yusuf Karamanlı’nın paşalıktan mahrum bıraktığı ağabeyi Hamid’le ittifak kuran Eaton, 8 Amerikan piyadesi ve 900 Arap savaşçısını yanına alarak Derne’ye saldırmak için çölden harekete geçer.

Derne, yerli işbirlikçilerle beraber hareket edildiği için kolayca düşer. Ardından kaleye Amerikan bayrağı çekilir. İşte Akdeniz’deki bu ilk denizaşırı başarının hatırasına Amerikan Bahriye Marşı’nda Derne’nin adı geçmektedir. Hatta bu zaferin hatırasını ebedileştirmek için Boston’daki bir sokağa da “Derne Sokağı” adı verilmiş olup sokak halen bu ismi taşımaktadır.- Yenişafak

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme