Kut’ül Ammare Zaferi’nin 99. yıl dönümü

Tarih
Etkinlikte konuşan Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı, “Hem Türk hem de Iraklı ortak tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum” diyerek, Çanakkale’de de Iraklıların savaşa...
EMOJİLE

Etkinlikte konuşan Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı, “Hem Türk hem de Iraklı ortak tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum” diyerek, Çanakkale’de de Iraklıların savaşarak şehit olduklarına işaret etti.

Kaymakcı, Kut’ül Ammare’nin Irak ve Türkiye’nin ortak tarihinde değerli bir yere sahip olduğunu söyleyerek, “Ortak düşmana karşı Türkiye Türkleri ile Iraklıların birlikte savaşıp zafer elde etmesinin en önemli göstergesidir” diye konuştu.

Kaymakcı, burada Türk Şehitliği Anıtı’na çelenk bıraktıktan sonra, Vasit Vali Yardımcısı Reşit el-Bediri ve şehrin aşiret liderleriyle birlikte mezarlığı gezerek, şehitlerin mezarına gül koydu ve dua etti.

Kut’un sığınmacı Türkmenlerine yardım

Öte yandan DAEŞ saldırıları sonucu evlerini terk edip Kut kent merkezine yerleşen Musullu Türkmen Şebeklere Türk Kızılayı tarafından temel gıda yardım malzemesi dağıtıldı.

Yapılan yardımlar hakkında AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek, 10 ayı aşkın süredir Irak’taki faaliyetlerine devam ettiklerini belirterek, “Bugün de hem Kut’ül Ammare Zaferi’nin kutlanması hem de bu bölgedeki Türkmen kardeşlerimize yardım için geldik. Bundan sonraki süreçte yardımlarımız güney bölgede de devam edecek” dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme