“Keşfin şerefini bir Müslümana kaptırmamak için..”

Tarih
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, geçen günlerde sarfettiği “Amerika Kıtasına Kristof Kolomb’dan önce Müslüman denizciler keşfetti” sözlerinin ardından araştırmacı yazar M...
EMOJİLE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, geçen günlerde sarfettiği “Amerika Kıtasına Kristof Kolomb’dan önce Müslüman denizciler keşfetti” sözlerinin ardından araştırmacı yazar Metin Soylu, yazdığı yeni kitabında Kolomb’un mektubundaki itiraflara yer vererek, Amerika Kıtasının keşfinde rota hesaplamalarının Müslüman bir Osmanlı subayı tarafından yapıldığını iddia etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1’inci Latin Amerika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Amerika Kıtasını Kristof Kolomb’dan önce Müslüman denizciler keşfetti” sözleri günlerce tartışıldı. “Amerikayı Kim Keşfetti?” sorusu tekrar gündeme gelirken, konu muhalefet partilerinin gündeminde yer aldı. Erdoğan’ın ezber bozan bu sözlerinin ardından araştırmacı yazar Metin Soylu, Kristof Kolomb hakkında inanılmaz açıklamalarda bulundu. Piri Reis Haritası’nın Şifresi adlı kitabın yazarı Soylu, kitapta çok çarpıcı bilgi ve belgelere yer verdi.

Piri Reis hakkında yaklaşık 7 yıldır yaptığı araştırmalarıyla tanınan Metin Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Amerika Kıtasına Kristof Kolomb’dan önce Müslüman denizciler keşfetti” sözlerini doğrulayarak, Müslümanların keşfettiğine dair bulguların olduğunu söyledi.

BELGELERE FRANSIZ MİLLİ KÜTÜPHANESİNDEN ULAŞTI

Metin Soylu, herkesin merak ettiği Kristof Kolomb’un yazdığı bir mektuba Fransız Milli Kütüphanesinde ulaştığını anlattı. İhlas Haber Ajansı’na özel açıklamalarda bulunan Soylu, 1492 yılında Kristof Kolomb’un gemilerle seyahate çıktığında yanında Rodrigo de Triana isimli Müslüman bir Osmanlı istihbarat subayının bulunduğunu iddia etti.

ROTA HESAPLAMASINI MÜSLÜMAN DENİZCİ RODRİGO TRİANA YAPTI İDDİASI

Rodrigo de Triana’nın İspanyol asıllı olduğunu dile getiren Soylu, Triana’nın Osmanlı’nın önemli subaylarından biri olduğuna dikkat çekti. Kristof Kolomb’un yanında seyahate çıktığında rota hesaplamalarını Rodrigo de Triana’nın yaptığını ileri süren araştırmacı yazar Metin Soylu, “Piri Reis Haritası’nın şifresi adlı kitabımın en büyük özelliği ilk kez cumhurbaşkanımızın sözünü ettiği Amerika’yı Kristof Kolomb’dan önce Müslümanların keşfettiğine dair bulgular var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaların hepsine katılıyorum. Doğru açıklamalardır. Daha önce milattan önce Hz. Osman dönemlerine uzanan bir geçmiş var. Özellikle Müslümanların Amerika’yı keşfettiğine dair. Amerika’yı Kristof Kolomb’un gerisinde seyahat eden Rodrigo de Triana adı altında bir İspanyol denizciyle birlikte seyahat eden Kristof Kolomb’dan bahsediyoruz. Kristof Kolomb ile seyahat eden Rodrigo de Triana bir Osmanlı istihbarat subayıdır. Bu konuyla ilgili kitabımda önemli bir belge paylaştım. Kristof Kolomb üç gemiyle birlikte İspanya beyine gidip yaklaşık 102 kişilik mürettebatıyla üç gemiyle bu yolculuğu gerçekleştirdi. 1492 yılında Kristof Kolomb’un gemisinde Osmanlı istihbarat subayı var. Dışarıdan bakıldığında onun İspanyol olduğunu görüyoruz. Ancak elindeki belge bu belge, Fransız Milli Kütüphanesi’nde de muhafaza ediliyor” diye konuştu.

KRİSTOF KOLOMB MEKTUBUNDA NASIL İTİRAF EDİYOR?

Metin Soylu, Piri Reis Haritası’nın Şifresi adlı kitabında Kolomb’un yazdığı mektuba yer verdiğini aktararak, “Belgede Kristof Kolomb’un kendi el yazısıyla yazdığı bir mektubu paylaştım. Mektupta şöyle söylüyor, ‘Rodrigo de Triana sıradan bir tayfa değildi. Osmanlı deniz kuvvetlerine mensuptu. Dinini gizlemek zorundaydı. Onun Müslüman olduğunu benden başka bilen yoktu. Geceleri pek az uyur, devamlı haritalar üzerinde çalışır, rota hesaplaması yapardı. Bu haritaların ve tuttuğu notların birer kopyasını çıkardım. Keşfin şerefini bir Müslümana kaptırmamak için gerçeği açıklamadım.’ Cumhurbaşkanımızın açıklamalarını doğru olarak kabul etmemiz gerekiyor. 1492 yılının öncesine gitmeye gerek yok. Rodrigo de Triana haber veren kişidir. Rota hesaplamalarını yapan Rodrigo de Triana’dır”

“KRİSTOF KOLOMB MÜSLÜMAN OSMANLI SUBAYINDAN DESTEK ALDI”

Kristof Kolomb’un mektubunda itiraf ettiği gibi Müslüman denizci Rodrigo de Triana’ın rota hesaplamalarıyla Amerika Kıtasının keşfedildiği iddiasını yineleyen Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Neden bu gemidedir Rodrigo de Triana. Osmanlı’nın İspanya’da konuşlandırdığı bir istihbarat subayıdır. Ancak Kristof Kolomb İspanya beyine gidiyor yardım istiyor. Kristof Kolomb amatör bir denizci olduğu için gidip bir Müslüman Osmanlı subayından destek almıştır. Buradaki açıklamaları ‘Devamlı haritalar üzerinde çalışır, geceleri rota hesaplaması yapardı’ demesindeki kasıt ondan ne kadar çok yararlandığının ispatıdır. 1492 yılını bile baz alsak cumhurbaşkanımız haklıdır. Gerçekten de 1492 yılında Amerika’yı ilk gören ilk kişi Rodrigo de Triana’nın ta kendisidir.”

Soylu, tarihi gerçeklere Fransız Amirallerinden Dr. Charcot’un 1928 yılında yayımladığı “Colomb Vu Par Un Marin- Bir Denizci tarafından K. Kolomb Hakkında Görüşler” isimli eserinden de belgelere ulaşabileceğini söyledi.

BELGELER KİLİTBAHİR KALESİNDE

Türkiye gazetesinin haberine göre Metin Soylu, ilk dünya haritasını çizen kişi olarak kabul edilen Piri Reis’in bazı şifrelerini çözdüğünü de öne sürdü. Soylu, Amerika’nın keşfiyle ilgili belgelerin Çanakkale’de bulunan Kilitbahir kalesinde olduğunu ileri sürerek, “Benim yaptığı 7 senelik çalışmalarda Piri Reis’in rotalarını çok iyi takip ettiğimi düşünüyorum. Piri Reis, haritayı Kilitbahir Kalesi’nde çizdiğini söyler. Bu çalışmalar bizi şu noktaya getiriyor. Rodrigo de Triana ile ilgili bilgi vermiştim. Bundan hareketle orijinal çizimlerin rota hesaplamalarının Rodrigo de Triana’da kaldığının bir göstergesidir. Kilitbahir Kalesi Piri Reis için çok önemlidir. Tuttuğu notların Amerika’nın keşfiyle ilgili gelen bütün nüshalar Kilitbahir Kalesi’ndedir. Piri Reis’in haritası da oradadır” dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme