Gaziantep’te ‘Hamam Müzesi’ne ziyaretçi akını

Tarih
Gaziantep’te türkülere konu olan hamam kültürünün gelecek nesillere aktarılması amacıyla Büyükşehir Belediyesince restore edilerek iki ay önce ziyarete açılan ‘Hamam Müzesi’ 12 bin z...
EMOJİLE

Gaziantep’te türkülere konu olan hamam kültürünün gelecek nesillere aktarılması amacıyla Büyükşehir Belediyesince restore edilerek iki ay önce ziyarete açılan ‘Hamam Müzesi’ 12 bin ziyaretçiyi ağırladı.

Mutfak kültürü ve sanayideki başarısıyla bilinen Gaziantep, ‘müzeler kenti’ olma yolunda da hızla ilerliyor. Dünyaca ünlü Zeugma Mozaik Müzesi’nin yanı sıra 14 müzenin yer aldığı kentte bir yenisi daha hizmete girdi.

Lala Mustafa Paşa tarafından 1557 yılında yaptırılan Paşa Hamamı, Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek iki ay önce kapılarını ziyaretçilere açtı. Kısa sürede 12 bin ziyaretçi sayısına ulaşan müze, ince detaylarla işlenmiş bal mumu heykelleriyle ilgi çekiyor.

Ziyaretçilerin ‘Antep’in hamamları’ türküsüyle karşılandığı müzede, peştamal, gümüş takunyalar, tahta tarakların yanı sıra, Osmanlı dönemine ait sabunlar ve sabun mühürleri de sergileniyor.

Hamamın müdavimleri müzenin ziyaretçisi oldu

Gaziantepli 74 yaşındaki Hatice Kara, bir dönem Paşa Hamamı’nın müdavimlerden olduğunu belirtti. Geçmişte yıkanmak için geldiği hamamı müze olarak gezen Kara, hamam kültürünün müze aracılığıyla torunlarına aktarılacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Hamama geldikleri günlerin bir şenlik havası içinde geçtiğini anlatan Kara, şöyle dedi:
‘Bütün gün kaldığımız için hamam eşyalarımızın yanında yemeklerimizi de getirirdik. Köftelik malzemeler getirirdik yanımızda, hamamda yoğururduk. Mevsime göre kavun, karpuz, üzüm gibi meyveler götürürdük. Hamamda bir eğlence havasında yıkanır, tefler, darbukalar çalar eğlenirdik. Şu an müzeyi gezdim ve her detayı koymuşlar. Bizden sonraki nesillerimizin de bunu bilecek olması, çok güzel bir duygu.’

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme