Dünyanın en büyük mozaik müzesi Zeugma’ya ziyaretçi akını

Tarih
Gaziantep’te bulunan Zeugma Mozaik Müzesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla gerçekleşen 3 günlük tatilde 7 bin 741 kişi tarafından ziyaret edildi. 6 yıl önce 30...
EMOJİLE

Gaziantep’te bulunan Zeugma Mozaik Müzesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla gerçekleşen 3 günlük tatilde 7 bin 741 kişi tarafından ziyaret edildi.

6 yıl önce 30 bin metrekarelik alanda açılan Zeugma Mozaik Müzesi, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı olmasıyla dikkati çekiyor.

Gaziantep Kültür ve Turizm İl Müdürü Mehmet Bülent Öztürk, dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi’nin 2011’de ziyarete açıldığını hatırlattı.

Kente gelen yerli ve yabancı turistlerin müzeye ilgisinden memnuniyetlerini dile getiren Öztürk, ‘Buraya gelen insanlar Bizans döneminden kalan mozaikleri görüyorlar. Geçmişte bu mozaikler, sular altında kalmıştı, ardından kurtarma çalışmalarıyla birlikte şu anki mozaik müzesine getirilmişti.’ diye konuştu.

Öztürk, mozaik müzesinin ziyaretçi sayısında ciddi bir artışın yaşandığını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

‘Müzemiz her geçen gün ayrı bir rekora koşuyor. 19 Mayıs’ta rekor kırdık. 19 Mayıs günü sabah saat 09.00’dan akşam 19.00’a kadar açık olan sürede 2 bin 987 kişi müzemizi ziyaret etti. Geçmiş yılların ve bu yılın rekorunu kırdık. 20 Mayıs’a geldiğimiz zaman bu rekorumuzu tekrardan kırarak toplamda 3 bin 115 kişi müzemizi ziyaret etti. Üçüncü gün ise bin 639 kişi müzeyi gezdi. Bu rakamlar Gaziantep ve bölgemiz için çok önemli bir gelişmeler. Hafta sonları tüm bölgelerden gelen tur otobüsleri, yoğun bir şekilde Gaziantep’i ziyaret ettiler.’

‘Tanıtım faaliyetleriyle ziyaretçi sayısını arttıracağız’

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, merkez ilçe belediyeleri ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün ‘Şimdi Gaziantep’e Gitme Zamanı’ kampanyası başlattığını hatırlatan Öztürk, ‘Bu kapsamda tanıtım çalışmalarımız sürüyoruz. İnsanlar müzeyi merak edip görmeye geliyorlar. Tanıtım faaliyetleriyle ziyaretçi sayısını arttıracağız. 19 Mayıs tatilinin 3 gün olması, yoğun olmasına neden oldu. Gaziantep’e 1 milyon ziyaretçi bekliyoruz, gelenlerin de müzemizi ziyaret etmesini istiyoruz.’ ifadelerini kullandı.

Murat Güler, müzeye ikinci kez geldiğini anımsatarak, oğlunun ilk kez Zeugma’yı gördüğünü söyledi.

Müzede ‘Çingene kızı’ mozaiğinin ayrı bir yeri olduğunu ifade eden Güler, ‘Oğlum ile en fazla dikkatimizi çeken mozaiklerin bugüne kadar böyle gelmiş olması. Herkesin müzeyi görmesini bekliyoruz. Burası büyüleyici bir yer.’ dedi.

Müzeyi gezmek için Çanakkale’den gelen Şengül Demiray da bu güzellikleri herkesin görmesini istedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme