“Çocuk Kahramanlar” bu karelerde

Tarih
Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı (ATAM), arşivlerde yer alan, özel tekniklerle korunan ve gelecek nesillere aktarılmaya çalışılan fotoğraflarda adı, yaşı bilinmeyen kınalı kuzu Mehmetler’in ...
EMOJİLE

Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı (ATAM), arşivlerde yer alan, özel tekniklerle korunan ve gelecek nesillere aktarılmaya çalışılan fotoğraflarda adı, yaşı bilinmeyen kınalı kuzu Mehmetler’in fotoğraflarını yayınladı.

Arşivden çıkan fotoğraf kareleri, Türk milletinin vatan savunması verdiği dönemlerde erkek ve kadınlar kadar çocukların da çok önemli görevler üstlendiğini gözler önüne seriyor.

İlle de vatan ille de vatan

Çanakkale ve İstiklal Savaşı’na katılan çok sayıda çocuk, hem cephede hem cephe gerisinde gösterdikleri fedakarlıklarla kahramanlık örneği sergileyerek tarihteki yerini aldı.

Okulların kimi mezun veremedi çünkü 15-16 yaşındaki "genç nefesler", Kurtuluş Savaşı’nın en çetin çatışmalarının yaşandığı günlerde şehit oldu ve gittikleri harp meydanından bir daha dönemedi.

Babaları, ağabeyleri, amcaları, dayıları cephede, ülkelerini düşman askerlerinin ayakları altında çiğnenmekten kurtarmaya çalışırken, evde bıraktıkları evlatlarının da cephe gerisinde milli bir sorumluluk şuuru içinde hareket ettiği fotoğraflarda görülüyor.

Müdafaanın en masum haliyle yüzleşerek büyüyen çocuklar, küçük yaşlarına, yokluğa, yoksulluğa rağmen "ille de vatan ille de vatan" diyor.

Ateş altındaki çocuk yaştaki askerlerin gözlerini namludan biran bile ayırmadan tereddüte mahal vermeyen bir bağlılık ve samimiyetle ateşin içine atılmaları, kendilerinden sonraki nesiller için üstlendikleri fedakarlıkları da ortaya seriyor.

Zamana tanıklık eden fotoğraflarda yer alan olaylar, görenleri hem duygulandırıyor hem de bugünkü nesillerin, dünün çocuklarına, gençlerine borçlu oldukları "vefayı" hatırlatıyor.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme