Bu paranın dünyada eşi yok!

Tarih
Osmanlı padişahlarından Sultan Abdülmecid Han’ın 1851 yılında bastırdığı; ancak basılı hali ve günümüze ulaşamayıp sadece baskı kalıbı bilinen 6. emisyon 2. tertip kağıt 500 kuruşa, Ankara’da  ul...
EMOJİLE

Osmanlı padişahlarından Sultan Abdülmecid Han’ın 1851 yılında bastırdığı; ancak basılı hali ve günümüze ulaşamayıp sadece baskı kalıbı bilinen 6. emisyon 2. tertip kağıt 500 kuruşa, Ankara’da  ulaşıldı. Paranın sahibi araştırmacı-yazar Necati Doğan, Osmanlı’da kağıt paraların ilk defa 1840’ta, Abdülmecid döneminde “Kaime-i Nakdiye-i Mütebere” adıyla elle yazılıp tedavüle sunulduğunu belirtti.

Karar’ın haberine göre, Abdülmecid döneminde çıkartılan 1. emisyon grubu paraların elle yazıldığını, 1841’den sonraki emisyonların ise matbu basıldığını vurgulayan Doğan, bu dönemdeki paraların faiz getirili borç senedi veya hazine bonosu niteliğinde olduğuna dikkati çekti.

İlk dönem basılan bazı Osmanlı kağıt paralarının çeşitli nedenlerle basılı halinin ya da kalıbının bugüne ulaşmadığına işaret eden Doğan, 6. emisyon 2. tertip 500 kuruşun da basılı hali ve görseli günümüze ulaşmayan paralardan olduğunu bildirdi.

Paranın kalıbının Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nde bulunduğunu dile getiren Necati Doğan, “Bu para tedavülde olduğu dönemden sonra ilk kez görülüyor. Şimdiye kadar bir eşi daha görülmedi. Bunun da nedeni bu paraların tedavülden kaldırılıp topluca imha edilmesi. Elimizdeki ise elde kalan son para” bilgisini paylaştı.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme