Bin 800 yıllık gladyatör mezarları sergilenecek

Tarih
Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, antik kentin birçok bölgesinde kazı çalışması yürütüldüğünü söyledi. Söğüt, “Özellikle antik döneml...
EMOJİLE

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, antik kentin birçok bölgesinde kazı çalışması yürütüldüğünü söyledi.

Söğüt, “Özellikle antik dönemle ilgili gladyatörlerin meşhur olduğunu hatta burada 12 gladyatörün ismini biliyoruz. Önceki yıllarda kentte yaptığımız çalışmalarda mezarlar kazılmıştı. Bu mezar stellerini Muğla Müzesi’nde sergiliyoruz” dedi.

Proje kapsamında gladyatör mezarlarının kent girişinde sergileneceğini anlatan Söğüt, şöyle konuştu:

“Müzedeki gladyatör stellerinin mezarlarını da Stratonikeia Antik Kenti’nin karşılama merkezi ile otopark arasındaki alana yerleştirmek ve gelen ziyaretçilerin gladyatör mezarlarını görerek kente öyle geçmesini istiyoruz. Bu çok güzel bir proje olacak. Çünkü insanlar geldiklerinde gladyatör mezarlarını doğrudan buradan görmüş olacaklar. Böylelikle de kentin iyi bir şekilde tanıtımı yapılmış olacak” diye konuştu.

Projenin kentin tanıtımı açısından önemli olduğunu vurgulayan Söğüt, kent girişinde 12 gladyatör mezarı yapacaklarını, bu mezarların mimari elemanlarının, vinç yardımıyla yerlerine yerleştirileceğini sözlerine ekledi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme