Beykoz’da “On Çeşmeler”in suyu yeniden akıyor

Tarih
İSKİ ve Beykoz Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü çalışmayla açılan 2 yeni su kuyusundan tarihi çeşmeye su verilmeye başlandı. İSKİ ekipleri gerekli zemin araştırmalarının ardından 2 kuyu açarken Beyko...
EMOJİLE

İSKİ ve Beykoz Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü çalışmayla açılan 2 yeni su kuyusundan tarihi çeşmeye su verilmeye başlandı. İSKİ ekipleri gerekli zemin araştırmalarının ardından 2 kuyu açarken Beykoz Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri de bulunan suların çeşmeye sevki için boru döşeme çalışmalarını yaptı.

Tarihi çeşmenin orijinal kaynak suyuna kavuşması için Beykoz Belediyesi ve İSKİ ekipleri ortaklaşa olarak araştırma ve inceleme çalışmalarına devam edecek.    

Onçeşmeler:

Kanuni Sultan Süleyman’ın hasodabaşısı Behruz Ağa tarafından yaptırılan Onçeşmeler I. Mahmut’un emriyle Gümrük Emini İshak Ağa’nın görevlendirilmesiyle 1746 yılında yeniden tadil ve inşa oluyor.

Beykoz Meydanı’nda on lülesinden akan leziz suyuyla yüz yıllardır yüzleri ve gönülleri serinleten bu mermer köşk, 8 mermer sütun üzerinde su mimarisinin ve nakşın en güzel örneklerini barındırıyor.

Türk Çeşme sanatının şaheserlerinde kabul edilen çeşme bugün yapılan çalışmalarla tarihi, medeniyeti, sanatı, ustalığı, bolluk ve bereketi nice asırlar daha taşımayı vaat ediyor.  

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme