Antik hamamın 2. katı da bulundu

Tarih
Bugünkü İzmir’in ilk yerleşim yeri Antik Smyrna’daki Agora kazıları sırasında ortaya çıkan bin 800 yıllık hamamın, depo ve yaşam alanı olarak kullanılan yer altındaki 2. katı ve galerileri...
EMOJİLE

Bugünkü İzmir’in ilk yerleşim yeri Antik Smyrna’daki Agora kazıları sırasında ortaya çıkan bin 800 yıllık hamamın, depo ve yaşam alanı olarak kullanılan yer altındaki 2. katı ve galerileri bulundu.

Antik Smyrna Kazı Başkanı Yard. Doç. Dr. Akın Ersoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antik Smyrna’nın kent merkezinde kamu yapıları bulunduğunu, bu yapılardan birinin de bin metrekarelik alana sahip hamam olduğunu belirtti.

Antik kaynakların İzmir’de çok sayıda hamamın varlığına işaret ettiğini dile getiren Ersoy, ”Kaynaklarda adı geçen hamamlardan birine, belki de ilkine rastladık. Bu hamamın en önemli özelliklerinden biri alttaki galerileri. Üstteki hamamda sıcaklık, soğukluk gibi kısımlar var, alttaki galerilerin de depo ve yaşam alanı olarak kullanıldığını tahmin ediyoruz. 2 katlı hamam yapısı bugüne kadar başka yerde tespit edilebilmiş değil” dedi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme