“Abdulhamid Han bize kucak açtı”

Tarih
Yahudi asıllı işadamı Doğan Kasadolu, geçtiğimiz günlerde restorasyonu tamamlanıp törenle açılan tarihi Edirne Büyük Sinagogu’nun Sultan 2. Abdülhamit tarafından yaptırıldığını söyledi. Abdülham...
EMOJİLE

Yahudi asıllı işadamı Doğan Kasadolu, geçtiğimiz günlerde restorasyonu tamamlanıp törenle açılan tarihi Edirne Büyük Sinagogu’nun Sultan 2. Abdülhamit tarafından yaptırıldığını söyledi. Abdülhamit’in Filistin’den toprak taleplerini reddettiği için Siyonistlerce Yahudi düşmanı ilan edildiğini ancak bunun gerçeği yansıtmadığını kaydeden Kasadolu, “Abdülhamit Han, tebaasındaki Yahudilere her zaman kucak açmıştır” dedi.

TEŞEKKÜR İÇİN HAMİT İSMİ VERİLDİ

Vahdet gazetesinin haberine göre Edirne’deki sinagogun yanı sıra Sultan Abdülhamit’in fermanıyla Haydarpaşa’da da bir sinagog için inşaat ruhsatı verildiğini anlatan Kasadolu, “Verilen bu ruhsat üzerine havranın temelinin atılacağı haberi, semtte ve civarında yaşayan Rumların ve Ermenilerin kışkırtmaları sonucu Kadıköy ve Haydarpaşa’da yaşayan Yahudilere karşı bu azınlıklarca katliam planlaması yapılmışken, bu planların Sultan 2. Abdülhamit tarafından istihbar edilmesi üzerine katliam eylemleri Sultan’ın emri ile Selimiye Kışlası’ndan yola çıkarılan birlikler tarafından bastırılmıştır. Sinagog ‘Hemdat İsrael’ adıyla cemaate kazandırılmıştır. Bu ad cemaate bu mabedin yapımı için ferman verme lütfunda bulunan Sultan 2. Abdülhamit’e teşekkür niyeti ile İbranice’deki Hamit’i oluşturan Het-Mem-Dalet-Tav sessiz harflerinden yola çıkılarak ihdas edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme