Yeşil Eczane Artık Her Evde

Kitap
Haber: Hüseyin Güneş Hayy Kitap, modern tıbbın karşısında duran, doğal tedavi yöntemlerini 89 reçete eşliğinde bitkileri yetiştirmeden toplamaya, kurutmadan saklamaya, hangi bitkinin hangi kısımlarını...
EMOJİLE

Haber: Hüseyin Güneş

Hayy Kitap, modern tıbbın karşısında duran, doğal tedavi yöntemlerini 89 reçete eşliğinde bitkileri yetiştirmeden toplamaya, kurutmadan saklamaya, hangi bitkinin hangi kısımlarının kullanılacağına kadar yararlı ipuçlarının yer aldığı “Tıbbi Bitkileri Doğru Kullanma Rehberi”ni yayınladı.

İlaç firmalarının sözünden çıkmayanlar, şifalı tıbbi bitkileri ‘ot-çöp’ diye aşağılamaya çalışırken, bir kısım ‘uyanık’ pazarlamacılar da bunları ‘mucize, her derde deva, kesin çözüm’ olarak lanse ediyor. Bitkileri kullanmanın ‘çok zor’ olduğu yönünde bir intiba yaratmak isteyenler de var.

Kitapta, tıbbi bitkilerle ilgili zihinlerde yer etmiş yanlışları düzeltmek için yazılmış. ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkiler’ eğitimi görmüş ve çocukluğundan beri işin mutfağında yer almış Nazım Tanrıkulu, bitki gerçeğini pratik formüllerle açıklıyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayten Altıntaş’ın kitapla ilgili yorumu da aynı noktaya dikkat çekiyor:

“Tıbbi bitkilerle tedavi bugünkü tıbbın içindedir. Asla ondan ayrı değildir. Bütün dünyada tıbbın sunduğu ilaçların çoğunun ham maddesi hâlâ doğal bitkilerdir. Bilim doğanın bu uçsuz bucaksız birikimini tanımaya tabi ki ondan faydalanmaya çalışıyor. Bugünün bilinçli insanı da sağlıklı yaşam ve basit hastalıklarda şifalı bitkilere yöneliyor. Bu kitaptaki bilgiler de bugünkü bilimin onayladığı ve zamanın süzgecinden geçmiş, defalarca denenmiş bilgilerdir. Herkesin kolaylıkla uygulayabileceği formüllere sahiptir. Bu kitap dost bitkileri tanımak ve kullanmak isteyen herkesin gönül rahatlığıyla faydalanacağı önemli bir rehber olacaktır.”

Nazım Tanrıkulu Kimdir?

1981 yılında Balıkesir’de doğdu. İlk, orta ve liseyi Balıkesir’de tamamladı. 2001 yılında Selçuk Üniversitesi Çumra Meslek Yüksekokulu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler programında eğitime başladı ve 2003 yılında mezun oldu. Okul yıllarında bilgi paylaşımı ve Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü’nün tanıtılması amacıyla web sitesi kurdu.

Türkiye Florası’nda yetişip, yeterince tanınmayan tıbbi bitkilerin tanıtılması amacıyla “Ayın Tıbbi Bitkisi”; bitkilerin doğru kullanımları konusunda halkı bilgilendirmek amacıyla da “Tentür Hazırlama” ve “Bitki Özleri” atölyesi düzenledi. Bu çalışmalarını ekolojik pazarlar, Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi ve diğer platformlarda katılımcılarla paylaşmaya devam ediyor.

Çeşitli projelerde danışmanlık ve eğitim çalışması yaptı. Kars/ Boğatepe köyünde tıbbi bitkilerin yetiştirilmesi, kurutulması ve değerlendirilmesi konusunda eğitmen olarak katkıda bulundu.  Tokat, İzmir/ Ödemiş ve Çanakkale/ Gelibolu’da tıbbi bitkilerin kültürü ile ilgili danışmanlık yaptı. Antalya’da açılan Antalya Eczacı Odası Tıbbi Bitkiler Bahçesi’ne ve

Homeopati Derneği ve Aromaterapi Derneği’nin yönetim kurulu üyesi, ayrıca Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Doğa Derneği’nin de üyesi.

on5yirmi5.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme