Vicdanın Dilinden “Kanlı Mavi Marmara”

Kitap
Mavi Marmara, İnsani Yardım Vakfı’nın organizasyonu ile İsrail ablukasındaki Gazze’ye yardım malzemeleri götürmek üzere bir grup gemi ile birlikte yola çıktı. Fakat 31 Mayıs 2010 tarihinde...
EMOJİLE

Mavi Marmara, İnsani Yardım Vakfı’nın organizasyonu ile İsrail ablukasındaki Gazze’ye yardım malzemeleri götürmek üzere bir grup gemi ile birlikte yola çıktı.

Fakat 31 Mayıs 2010 tarihinde Gazze’ye yakın uluslararası sularda İsrail Ordusunun gemiye asker çıkarması üzerine organizasyon amacına ulaşamadı.

7 Ağustos 2010 tarihinde serbest bırakılan "Defne-Y" ve "Gazze" gemileri ile birlikte Mavi Marmara da İskenderun Limanı’na ulaşarak demir atmış ve geminin camlarının kırıldığı ve İHH ambleminin beyaz boyayla kapatıldığı görüldü.

Geminin değişik bölümlerinde 250 mermi deliği tespit edilmekle birlikte, bu deliklerin İsrail tarafından bir kısmının boyayla bir kısmının da flaster bantlarla örtüldüğü gözlendi.

Olayı konu alan Kurtlar Vadisi Filistin filminin çekimlerinde geminin kullanılmasına izin verildi ve filmde Mavi Marmara’nın güverte, kaptan köşkü ve diğer kısımlarında çekimler yapıldı.

Mavi Marmara’da hayatını kaybedenler anısına, heykeltraş Roxanne Robinson ve Arevalo Beteta tarafından hazırlanan bir anıt İspanya’nın başkenti Madrid’de dikildi. Bunun yanı sıra  İHH Mavi Marmara’da yaşananları unutturmamak adına birçok çalışmaya imza attı.  Mavi Marmara’yı daha yakından anlamak, orada yaşananları ayrıntılarıyla bilmek ve en önemlisi tarihe not düşürmek adına  "Kanlı Mavi Marmara" [Kalkedon Yayınları]kitabını çıkarttı. Kitabın bir de "Küresel Vicdanın Dilinden" adlı röportaj niteliğinde bir kitabı var.

Kitapla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için İHH Araştırma Yayınları Birimi Sorumlusu Zehra Öztürk ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme