Vatikan, Mussolini’den destek almış

Kitap
Vatikan, bu devasa emlak birikimini yapmak için resmen tanınmak isteyen Mussolini’den ‘birazcık’ destek almış. Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Vatikan’ın serveti hakk...
EMOJİLE

Vatikan, bu devasa emlak birikimini yapmak için resmen tanınmak isteyen Mussolini’den ‘birazcık’ destek almış.

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Vatikan’ın serveti hakkında ilginç iddialar ortaya atıldı. İngiliz gazetesi Guardian’a göre Papalık, İtalyanların ünlü faşist lideri Benitto Mussolini’nin kendisinin resmen tanınması karşılığında büyük miktarda para aldı. Gazete bu para transferindeki soru işaretlerini dile getirdiği haberinde Vatikan’dan Musolini bağlantısını açıklanmasını istedi. Vatikan’ın milyon dolarlık mülk zenginliğinin arkasındaki güç belli oldu. Dünya ölçeğinde sahip olduğu pahalı emlak zenginliği tanınan Vatikan’ın bu zenginliğinin İtalyan faşist Benito Mussoli tarafından verilen paralarla alındığı belirtildi.

Mussolini’nin tek isteği tanınmaktı

Vatikan’in Musolini’den aldığı milyon dolar karşısında yaptığı ise 1929’da İtalya’daki faşist rejimi tanımak. Musolini’nin kesenin ağzını açmasıyla yaklaşık 1 miyar dolarlık dolarlık bir emlak zenginliğinin üstüne oturan Vatikan’ın bu bilgiler sonrasında nasıl bir açıklama yapacağı merak konusu. Vatikan’ın yıllar içinde bu emlak imparatorluğunun ulaştığı sınır konusunda ise net bir bilgi yok.

AVRUPA’NIN EMLAK KRALI

Londra’nın en pahalı bölgelerinde Vatikan’a ait binaların olduğu belirtilirken, Fransa’nın başkenti Paris ve İsviçre gibi yerlerde de sayısız binalara sahip olduğu belirtiliyor. Musolini’nin paraları Vatikan’ın finansmanı için oldukça önemliydi. Vatikan finansörlerin kurdukları offshore hesaplar ile Musolini’den alınan paraların uluslararası emlak piyasasında değerlendirdiği ve zamanla da bir emlak imparatorluğu kurduğu kaydeddiliyor. Geçen yıl yayınlanan Avurupa Konseyi’nin bir raporuna göre ise Vatikan’ın dünya ölçeğinde 860 milyon Euro değerinde gayrimenkül’e sahip olduğu ifade edilmişti.

Star

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme