“Türkiye’de Enerji” İTÜ Vakfı dergisinde

Kitap
Dergiye özel açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin enerjinin şah damarı olduğunu dile getirerek, 10 yılda elektrik üretiminden, dağıtımına, iletimine k...
EMOJİLE

Dergiye özel açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin enerjinin şah damarı olduğunu dile getirerek, 10 yılda elektrik üretiminden, dağıtımına, iletimine kadar tüm enerji sektörüne 50 milyar dolarlık yatırım yapıldığını bunun da yüzde 61’nin özel sektör tarafından gerçekleştiğini söyledi.

Bakan Yıldız, bugüne kadar enerji konusunda hiçbir yerde yayınlanmamış birçok sorunun cevabını vererek özellikle petrol ve doğal gaz boru hatları ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin 10 yıl önce sıfır düzeyinde olan rüzgâr enerjisinde, Avrupa’da ilk 10’a girdiği müjdesini de veren Bakan Yıldız, Akkuyu Nükleer santrali inşaatının 2014 yılında başlayacağını da belirtti…

Türkiye Kömür işletmeleri Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aktaş ise

Türkiye’nin sahip olduğu zengin linyit yataklarından bahsederek, mevcut kömür rezervlerinin Türkiye’ye ye 176 yıl yeteceğinin altının çizdi. Aktaş, TKİ’nin bünyesinde 30 bin kişiye istihdam sağladığını da dile getirdi.

Dergide yer alan röportajda özellikle Cumhuriyetimizin 100.yılı olan 2023 yılına kadar tüm yerli potansiyellerimizin ekonomiye kazandırılacağını da belirten Aktaş, elektrik enerjisi üretim kapasitemizin de 100 bin MW’a çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi.

T.C Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan’da

Bugüne kadar 13 elektrik dağıtım bölgesinin özelleştirilmesinin tamamlandığını hatırlatarak EÜAŞ’a ait HES’lerin büyük kısmının, termik santrallerinin de tamamının özelleştirilmesinin planlandığını söyledi.
Kırşan, yaptığı açıklamada özelleştirme faaliyetlerinin tamamlanmasıyla birlikte, kamunun finansman yükünün azalacağını, kayıp kaçaktan dolayı özellikle elektrik tüketicilerinin katlandığı maliyetlerin ciddi oranda düşeceğini, nakit akışı probleminin tamamen çözüleceğini, kesinti sayısı ve sürelerin de azalacağını belirtti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme