Sonunu Merak Eden Roman Okuyor

Kitap
Tekirdağ İl Halk Kütüphanesi Müdürü Cafer Caferoğlu, kitaplardan uyarlanarak ekranlara taşınan dizilerin sonunun merak edilmesi nedeniyle, dizilerin uyarlandığı kitaplara yoğun ilgi gösterildiğini söy...
EMOJİLE

Tekirdağ İl Halk Kütüphanesi Müdürü Cafer Caferoğlu, kitaplardan uyarlanarak ekranlara taşınan dizilerin sonunun merak edilmesi nedeniyle, dizilerin uyarlandığı kitaplara yoğun ilgi gösterildiğini söyledi.

Caferoğlu, yaptığı açıklamada, bazı dizilerin televizyonlarda yayınlanmaya başlamasının hemen ardından, okuyucuların kütüphaneye gelerek dizilerin kitaplarını araştırmaya başladıklarını söyledi.

En son, “Muhteşem Yüzyıl” dizisi ile Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatı ve Hürrem Sultan kitaplarının okuyuculara sıkça verildiğini belirten Caferoğlu, şöyle konuştu:

“Kitaplardan uyarlanan diziler yayına girdiği gibi kütüphanelerde de hareketlilik oluyor. Okuyucular, o dizinin kitaplarını almaya başlıyor. En son Muhteşem Yüzyıl dizisiyle ‘Hürrem Sultan’ ve ‘Muhteşem Süleyman’ kitapları aranmaya başlandı. Diziler, haftalara bölündüğünden yavaş ilerliyor. Aynı zamanda da merak uyandırıyor. Dizi, uzun süre devam ettiği için, insanlar ‘acaba bunun sonunda ne olacak?’ diye düşünüyor. Örneğin, Muhteşem Yüzyılda, ‘Pargalı İbrahim’in sonu ne olacak?’ diye merak ediliyor. Merakı gidermenin yolu ise o konu ile ilgili yazılmış kitaplardan bilgi edinmek olarak görülüyor.”

Kütüphane Müdürü Caferoğlu, Yaprak Dökümü, Aşk-ı Memnu gibi dizilerin başladığı dönemde de okuyucuların kütüphanede bu kitaplara büyük ilgi gösterdiğini kaydetti.

Caferoğlu, “Dizilerin kitap okumaya olumsuz etkileri olduğu gibi, bu merak duygusuyla okumaya teşvik ettiğini de gözlemliyoruz” dedi.

Tekirdağ İl Halk Kütüphanesi’nde 42 bin civarında kitabın bulunduğu belirtildi.

Hürriyet
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme