Şehirleri anlatan en güzel kitaplar

Kitap
Kentsel yaşam bütünüyle karmaşa ve hava kirliliğinden ibaret değil—Leo Hollis, şehirlere ilişkin en iyi öyküleri arasında eski Roma’dan modern Manhattan’a ışıldayan kimi saygı duruşl...
EMOJİLE

Kentsel yaşam bütünüyle karmaşa ve hava kirliliğinden ibaret değil—Leo Hollis, şehirlere ilişkin en iyi öyküleri arasında eski Roma’dan modern Manhattan’a ışıldayan kimi saygı duruşlarını keşfediyor.

 

 

Guardian’da yer alan habere göre şehirler, Uruk’un—bugün ABD ordusunca atış poligonu olarak kullanılan Güney Irak’ta bir harabe—tarihini anlatan büyük epik destan Gılgamış’tan bu yana her türden drama, öykü ve felsefe için katalizör ve sahne oldu.

Buna karşın metropollerimiz edebiyatta sıklıkla insanların—daha da vahimi, onların ruhlarının—yok edicileri olarak tasvir edildi. Dante “Cehennem”i yaratırken aklında rönesans Floransası vardı; Dickens, Victoria dönemi Londrası’nı dünyanın bitip tükenmez hunharlığına yönelik bir eğretileme olarak kullanmıştı; Ian Rankin’in dedektifi John Rebus ise gerçek günahkarların başkenti Edinburgh’tan başka bir yerde çalışamazdı.

Şehir yaşamının avantajlarına ilişkin kitabım “Cities Are Good for You”ya başladığımda hakikatin geleneksel varsayımlardan farklı olduğunu keşfettim: Şehir hayatı hayırhah, özgürleştirici, yaratıcı ve sürdürülebilir olabilir.

Bu en iyi 10 listesi hem zaman hem de mekan bakımından şehirlere ilişkin birkaç farklı görünümü içeriyor.
 

Rota Haber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme