Roman okumak beyni geliştiriyor

Kitap
ABD’deki Emory Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen yeni araştırmaya göre iyi bir kitap okumak beyin ile nörolojik değişimler arasındaki bağlantıyı güçlendiriyor. CnnTürk’ün ...
EMOJİLE

ABD’deki Emory Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen yeni araştırmaya göre iyi bir kitap okumak beyin ile nörolojik değişimler arasındaki bağlantıyı güçlendiriyor.

CnnTürk’ün haberinde yer alan araştırma sonuçlarına göre değişimlerin beynin lisan öğrenmeyle ilişkilendirilen kısmı olan sol zamansal korteksinde ve birincil duyu korketsinde meydana geldiği belirlendi.

Bu bölgelerdeki nöronlar akla oyun oynayarak gerçekte olmayan bir olayı oluyormuş gibi hissettiriyor. Örneğin, sadece koşmayı düşünmenin fiziksel koşma ile ilgili nöronları harekete geçirmesi gibi.

Araştırmanın başyazarı sinirbilimci Profesör Gregory Berns, “Bir roman okurken meydana gelen fiziksel hisler ve hareket sistemleriyle ilgili olan nöral değişimler sizi o romanın kahramanın vücuduna naklediyor.” 

“İyi hikayelerin sizi mecaz anlamda romanın kahramanının yerine geçirdiğini biliyorduk zaten. Şimdi ise bunun biyolojik olarak da gerçekleştiğini görüyoruz” dedi.

Araştırmaya 21 öğrenci katıldı ve tüm katılımcılar 2003 yılında Robert Harris tarafından yazılan ve sürükleyici olduğu için seçilen “Pompeii” kitabını okudu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme