Osmanlı tarihine yeni bir bakış

Kitap
Tarihçi-yazar Ömer Faruk Yılmaz tarafından hazırlanan “Osman Bey’den Sultan Vahidüddin Han’a Osmanlı Tarihi” isimli 6 ciltlik eserde ilk kez valide sultanların hayatı da anlatı...
EMOJİLE

Tarihçi-yazar Ömer Faruk Yılmaz tarafından hazırlanan “Osman Bey’den Sultan Vahidüddin Han’a Osmanlı Tarihi” isimli 6 ciltlik eserde ilk kez valide sultanların hayatı da anlatılıyor.

Çamlıca Basım Yayın’dan yapılan açıklamaya göre, tarihçi-yazar Yılmaz’ın 12 yıllık çalışmasıyla, Osmanlı Devleti’nin tarihi, elde edilen son veri ve kaynaklar eşliğinde yeniden yazıldı. 6 ciltten oluşan “Osman Bey’den Sultan Vahidüddin Han’a Osmanlı Tarihi” isimli eser, birçok yönüyle ilkleri bünyesinde barındırıyor. 

Osmanlı Devleti’nin siyasi, askeri, iktisadi ve içtimai tarihi ile yabancı devletlerle olan ilişkilerinin aktarıldığı eserde, ilk kez valide sultanların hayatı da yer alıyor.

 “Osmanlı hakkında bilinenler, bilinmeyenlere göre çok az”

Açıklamada görüşlerine yer verilen tarihçi-yazar Ömer Faruk Yılmaz, dünya tarihindeki en büyük devletlerden Osmanlı’nın, aynı zamanda muazzam bir medeniyetin de kurucusu olduğunu belirtti. 

Osmanlı’nın tarihini yazmanın, neredeyse dünyayı bilmek ve dünya tarihini yazmakla eş değer olduğunu dile getiren Yılmaz, “Osmanlı’yı anlayabilmek, onun yalnız siyasi ve askeri tarihini bilmekle mümkün değil. Hatta, onun içtimai, iktisadi, hukuki ve idari teşkilatını anlamak, dini, tasavvufi, ilmi ve fikri hususiyetlerini öğrenmek, öncelikle şarttır. Günümüzde maalesef Osmanlı Devleti hakkında bilinenler, bilinmeyenlere nispetle çok azdır” ifadelerini kullandı. 

Yılmaz, eserin içeriği hakkında ise şu bilgileri verdi: 

“Eserimizde önemli konular yer alıyor. Osmanlıların tarih sahnesine çıkışı, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu hazırlayan sebepler, padişahlar ve valide sultanların hayatı, hizmetleri, her padişah devrinin meşhur devlet ve ilim adamları, yabancı devletlerle münasebetler, 6 asır boyunca günümüzde 40’tan fazla devletin kurulduğu coğrafyaya hükmeden, çeşitli dil, din, ırk ve mezhepten insanları huzur içinde yöneten, İslam adalet ve medeniyetini zirvede yaşatan Osmanlı Devleti’nin mufassal tarihi.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme