Orhan Pamuk’tan Kara Kitap’ın Sırları

Kitap
Orhan Pamuk’un, “Yapı Kredi Yayınları’na geçme nedenlerimin başında geliyor” dediği bu kitapla okurlar yazarın atölyesine davet ediliyor, Pamuk’un romanının hem otobiyografik ve edebi etki kaynakları ...
EMOJİLE

Orhan Pamuk’un, “Yapı Kredi Yayınları’na geçme nedenlerimin başında geliyor” dediği bu kitapla okurlar yazarın atölyesine davet ediliyor, Pamuk’un romanının hem otobiyografik ve edebi etki kaynakları hem de romanı yazarken tuttuğu notlar ve “romancılık sırları” okurlarla paylaşılıyor.

Pamuk, ayrıca daha önce yayımlanan kitaplarını tekrar ve yeni edisyonlarla basan yayınevi için “Daha önce yayımlanan kitaplarımın Yapı Kredi Yayınları tarafından yeni edisyonlar, yeni kapaklar ve yeni düzenlemelerle çıkması çok güzel oldu. Bunlar için yayınevine teşekkür ederim” diyor.

Orhan Pamuk’un başyapıtlarından biri sayılan, yayımlandığı günden bu yana kendine özel bir hayran kitlesi de yaratmış olan 1990 tarihli Kara Kitap, Pamuk Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldüğünde, ödül komitesi başkanı tarafından şu sözlerle övülmüştü:“Pamuk, Kara Kitap’la, romanın bir edebi tür olarak hâlâ hayatta olduğunu, hâlâ bir potansiyeli ve geleceği olduğunu kanıtladı. Bunları yapan biri ne zamandır çıkmıyordu.”

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Kara Kitap’ın Sırları, okuyucuyu işte bu önemli romanın hayal edilme ve yazılma sürecine götürüyor. Orhan Pamuk’un, “Yapı Kredi Yayınları’na geçme nedenlerimin başında geliyor” dediği bu kitapla okurlar yazarın atölyesine davet ediliyor, Pamuk’un romanının hem otobiyografik ve edebi etki kaynakları hem de romanı yazarken tuttuğu notlar ve“romancılık sırları” okurlarla paylaşılıyor. Yazarın romanı yazarken yaptığı karalamalar, desenler ve resimler romanın yazılış öyküsüne eşlik ediyor ve Pamuk’un romanı yazarkenki ruh haline ışık düşürüyor.

Kara Kitap’ın Sırları, hem Kara Kitap’ın “sadık okurlarına” hem de romanın tuhaf ve zengin  dünyasıyla henüz tanışmamış meraklı okurlara eğlenceli, sürprizlerle dolu ve ilham verici bir okuma vaat ediyor.

Kitap Nasıl Hazırlandı?

Kara Kitap’ın Sırları, Orhan Pamuk’un Yapı Kredi Yayınları’ndaki editörü Darmin Hadzibegovic tarafından yayına hazırlandı. Hadzibegovic, Pamuk’un Kara Kitap’ı yazarken tuttuğu defterleri okuyup ortaya çıkan malzemeyi düzenledi, Pamuk’la görüşüp romanın yazılma süreciyle ilgili bilgi alarak kitabın edebi ve otobiyografik kaynaklarına ışık düşüren kısa yazılar yazdı. Pamuk’un romanı yazarken çekilmiş fotoğrafları ve romanda adı geçen gerçek mekân, kişi, yazar ve dergilerin fotoğrafları da Kara Kitap’ın Sırları’nda yer alıyor. Kitabın en özel taraflarından biri de, Orhan Pamuk’un romanı yazarken tuttuğu defterlere yaptığı karalama, desen ve resimlerin varlığı: Kitapta, bu çizimlerin nasıl yapıldığını ve romanla olan ilişkilerini bizzat Orhan Pamuk’un kaleminden okuyoruz.

Giriş Kitapları Hakkında

Kara Kitap’ın Sırları, Orhan Pamuk’un  eserleri üzerine  Yapı Kredi Yayınları tarafından titizlikle hazırlanıp yayımlanacak bir dizi özel  kitabin ilki. Kara Kitap’ın Sırları’ndan sonra  Benim Adım Kırmızı’ya ve  romanda anlatılan  resimlere giriş niteliğinde bir başka kitap ile İstanbul – Hatıralar ve Şehir’in fotoğraf ve metinlerle genişletilmiş özel bir baskısı sırada… 

Kara Kitap’ın Sırları, Orhan Pamuk, 128 Sayfa, 10,00 TL, Yapı Kredi Yayınları

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme