Orhan Pamuk son kitabını tanıttı

Kitap
Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Paris’te, nisan ayında İstanbul’da açılan Masumiyet Müzesi ile Fransızca’ya çevrilen ve Gallimard Yayınevi tarafından yayımlanan, ”Şeylerin Masu...
EMOJİLE

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Paris’te, nisan ayında İstanbul’da açılan Masumiyet Müzesi ile Fransızca’ya çevrilen ve Gallimard Yayınevi tarafından yayımlanan, ”Şeylerin Masumiyeti” adlı kitabını fotoğraflar eşliğinde Fransa’nın başkenti Paris’te tanıttı.

Louvre Müzesi’ndeki konferans salonunda düzenlenen tanıtım etkinliğine çok sayıda Fransız edebiyatsever katıldı.

Orhan Pamuk, müzeyle ilgili fotoğraf eşliğinde yaptığı sunumda, edebiyatseverlere, ”Masumiyet Müzesi” adlı romanına ilişkin bilgi verdi.

Masumiyet Müzesi’ni oluşturma fikri hakkında konuşan Orhan Pamuk, gençliğinde her zaman ressam olmak istediğini, ancak bu isteğini gerçekleştiremediğini belirterek, müzeyle bir anlamda ressam olma arzularını da tatmin etmeye çalıştığı ifade etti.

Dünyada başta Louvre olmak üzere önemli ulusal müzelerin bir anlamda devletlerin gücünü temsil ettiğine değinen Pamuk, kendi küçük, mütevazı müzesiyle insanların duygularını ve ruh hallerini, sergilenen objelerle daha iyi yansıtmaya çalıştığını belirtti.

Ünlü Louvre müzesinin konferans salonu, Pamuk’un çok satan kitaplarından birinin etkinliğine pazar günü yine sahne olacak.

Fransız Richard Peduzzi’nin, Pamuk’un, ”Benim Adım Kırmızı” romanından yola çıkarak hazırladığı dekor ve tasarımlar eşliğinde, ünlü Fransız aktör ve yönetmen Jerome Deschamps tarafından yine aynı konferans salonunda bir gösteri düzenlencek. Gösteride romandan minyatürler de izleyicilere gösterilecek.

Orhan Pamuk’a, pazartesi günü Fransa’nın en yüksek nişanı olan Legion d’honneur nişanı takdim edilecek. Kültür Bakanı Aurelie Filippetti, düzenlenecek törenle liyakat nişanını Pamuk’a takdim edecek.

‘Şeylerin Masumiyeti’ kitabından

Özenle seçilmiş resim ve fotoğraflarla dolu bu kitapta, Orhan Pamuk, Masumiyet Müzesi’ndeki eşyalar üzerinden İstanbul’u ve kendi hayatını anlatmaya devam ediyor…

Eski İstanbul taksilerinden kalabalık aile fotoğraflarına, ev ev gezen terzilerden gazino-sinema çevrelerine, Boğaz ve yalı kültüründen çay içmeye ve kahvede oturup kâğıt oynama alışkanlıklarına uzanan kitap, aynı zamanda Pamuk’un on beş yılda kurduğu ilginç müzenin hem hikâyesi hem de kataloğu. Pamuk, Masumiyet Müzesi’nden yola çıkarak hazırladığı bu yaratıcı kitapta, eşyaların, manzaraların, gündelik hayatımızın tuhaf, göz kamaştırıcı ve sıradan ayrıntılarında yeni anlamlar keşfediyor.

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayınız

Şeylerin Masumiyeti
Orhan Pamuk
İletişim Yayınları
33 TL

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme