Orhan Kemal’in Kayıp Romanı Bulundu

Kitap
Toplumcu-Gerçekçi edebiyatımızın büyük ustası Orhan Kemal’in 1960 yılında tefrika edilen daha sonra basımı unutulan romanı ‘Yüz Karası’, Everest Yayınları tarafından 51 yıl sonra yay...
EMOJİLE

Toplumcu-Gerçekçi edebiyatımızın büyük ustası Orhan Kemal’in 1960 yılında tefrika edilen daha sonra basımı unutulan romanı ‘Yüz Karası’, Everest Yayınları tarafından 51 yıl sonra yayımlandı.

Yaptığı araştırma sırasında tesadüf eseri bir röportaj kupüründen hareket ederek 1960 yılında İstanbul Son Saat gazetesinde tefrika edilen, fakat kitap olarak yayımlanmayan Orhan Kemal’in ‘Yüz Karası’ isimli romanına ulaşan Işık Öğütçü 51 yıl sonra yayına hazırlayarak basımını gerçekleştirdi.

Altı kişilik dar gelirli bir ailenin yaşam öyküsünün anlatıldığı eserde, tıp fakültesinde okuyan ailenin gururu sayılan büyük oğluyla, aile tarafından tembel, bir işte tutunamayıp aklı fikri futbolda olduğu için yüz karası olarak nitelendirilen erkek kardeşin yaşamına tanıklık ederiz. Yazar kitabı hiç beklenmeyen bir finalle asıl yüz karasının kim olduğunu bize göstererek bitirir. 1950-1960 yılları arasında geçen konuda dönemin siyasi iktidarının uygulamalarının da satırbaşlarını görürüz.

HT
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme