NYT yazarından Tanpınar’ın eserine tam not

Kitap
Ahmet Hamdi Tanpınar’ın dünyanın en büyük yayınevlerinden biri olan Penguin tarafından basılan ve 31 Aralık’ta satışa çıkan şaheserlerinden ‘Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nün Maureen Freely imzalı İngil...
EMOJİLE

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın dünyanın en büyük yayınevlerinden biri olan Penguin tarafından basılan ve 31 Aralık’ta satışa çıkan şaheserlerinden ‘Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nün Maureen Freely imzalı İngilizce çevirisi, ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times’ta incelendi.

Washington Üniversitesi öğretim üyesi Martin Riker, “Yıkık dökük modernlik” başlıklı yazısında Tanpınar’ın eserine tam not verdi. Radikal gazetesinde yer alan habere göre Riker yazısında övgüye boğduğu kitabı, ‘kusursuz bir roman’ olarak tanımlarken, Tanpınar’ın vefatından 50 yıl sonra İngiliz dilindeki kariyerinin yeni yeni başladığını vurguladı: “Roman, okuduklarım arasında kâr amacı gütmeyen kurumlarla ilgili kaleme alınmış en kolay anlaşılabilen hiciv. Adeta insanlığın budalalığının ansiklopedisi gibi.” Kitaptaki mizahın dille değil karakterlerle kurulduğunu yazan Riker, “Tanpınar’ın 50 yıl önce Türk kültürüyle ilgili yazdığı acı tatlı taşlama şu anda hepimize hitap ediyor” dedi. Riker, kitabı 20. yüzyılın tamamını hicvedecek güçte olduğunu da vurguladı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme