Neslişah Sultan’ın kütüphanesi satıldı

Kitap
Nişantaşı’nda Burak Filateli tarafından gerçekleştirilen kitap müzayedesinde Neslişah Sultan’ın kütüphanesinde yer alan binden fazla eserden 600’ü açık artırmada alıcı buldu. "O...
EMOJİLE

Nişantaşı’nda Burak Filateli tarafından gerçekleştirilen kitap müzayedesinde Neslişah Sultan’ın kütüphanesinde yer alan binden fazla eserden 600’ü açık artırmada alıcı buldu. "Osmanlı hanedanının bir mensubunun kütüphanesi" başlığıyla yapılan müzayedede, Neslişah Sultan ile eşi Prens Muhammed Abdülmünim ve annesi Sabiha Sultan’a imzalı ve ithaflı birçok kitap yer aldı. Müzayedede en çok ilgiyi ise Osmanlı bölgelerini gösteren ve 5 bin liradan alıcı bulan 1844 Paris baskısı bir harita albümü gördü.

Baba tarafından Halife Abdülmecid Efendi’nin, anne tarafından ise Sultan Vahdettin’in torunu olan Neslişah Sultan, 1 Nisan 2012’de 91 yaşında vefat etmişti. Sultanın kütüphanesi, oğlu Prens Abbas Hilmi ile kızı Prenses İkbal’e kalmıştı. Neslişah Sultan’ın çocuklarının, binden fazla eseri müzayedeye çıkartırken annelerine ait bazı kitapları ise müzayedeye vermedikleri belirtiliyor. Müzayedede Türkçe ve Fransızca kitaplar ağırlıktaydı. Hilmi Ziya’dan Münevver Ayaşlı’ya, Yılmaz Öztuna’dan İlber Ortaylı’ya kadar birçok ismin imzaladığı kitaplar açık artırmada kitapseverlerin karşısına çıktı.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme