Mesnevi Çince ve Yunanca’da

Kitap
Konya Büyükşehir Belediyesi, Mevlana‘nın ünlü eserlerinden Mesnevinin, Çince, Kazakça ve Yunanca tercümesini yaptırdı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, doğumunun üzerinden 800 yı...
EMOJİLE

Konya Büyükşehir Belediyesi, Mevlana‘nın ünlü eserlerinden Mesnevinin, Çince, Kazakça ve Yunanca tercümesini yaptırdı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, doğumunun üzerinden 800 yıldan fazla bir zaman geçmesine rağmen Mevlana’nın bugün hala ilgi odağı olmaya devam ettiğini, eserleri ve eserleri hakkında yazılan kitapların özellikle Avrupa’da en çok okunanlar arasında yer aldığını söyledi.

Bunun en büyük nedeninin Mevlana‘nın insan sevgisine odaklanması ve bugün insanlığın en fazla ihtiyaç duyduğu barış mesajlarını vermesi olduğunu ifade eden Akyürek, bu nedenle Mevlana‘nın daha geniş kitlelere ulaştırılması ve onun mesajlarıyla dünya barışına katkıda bulunabilmek amacıyla ünlü eserlerinden Mesnevi’nin, farklı dillerde tercümelerini yaptıklarını belirtti.

Yunanca tercümesi de yapıldı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek, Mesnevi’nin farklı dillere tercümesini yaptırarak, Mevlana’nın yurt içi ve yurt dışında kolayca anlaşılabilmesini sağlayacak önemli bir kültürel hizmete imza attıklarını bildirerek, şunları kaydetti:

”Bugüne kadar mesnevinin Türkçe, İngilizce, İtalyanca, Farsça, Almanca, Urduca, Fransızca, İspanyolca, Türkmence, Arapça, Arnavutça, İsveççe, Japonca, Boşnakça, Flemenkçe, Özbekçe, Tacikçe olmak üzere 17 dilde basımını yapmıştık. Şu anda Çince, Kazakça ve Yunanca tercümeleri de yapıldı. Bu dillerde de hazırlanan Mesnevi’lerin basımı, ay sonunda tamamlanmış olacak. Ayrıca Korece ve Azerbaycan Türkçesiyle Mesnevi tercüme çalışmalarımız sürüyor.”

Mesnevi’nin farklı dillerde tercümesini yaptırırken alanında uzman akademisyenlerle çalıştıklarını söyleyen Akyürek, deneme sürecinden başarıyla geçen bazen 2, bazen 5-6 uzmanın bir araya gelerek, tercüme işlemini gerçekleştirdiğini bildirdi.

Papa da okudu, teknik direktör Daum da

Tahir Akyürek, Mesnevi’leri, kolayca küçük çantalarda bile taşınabilir boyutta bastırdıklarını belirterek, şöyle konuştu:

”Basımını yaptığımız Mesnevi’ler Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından yabancı misafirlere hediye ediliyor. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, görüşmelerinde konuklarına kendilerine gönderdiğimiz bu Mesnevi’leri hediye ediyor. Bu nedenle Mesnevi devletler arası görüşmelerde de önemli bir hediye haline geldi. Ayrıca kentimize gelen yabancı üst düzey konuklarımıza da hediye ediyoruz. Bugüne kadar Japonya kralından, İspanya kraliçesine, Papa 16. Benediktus’a ve Teknik Direktör Christoph Daum’a kadar dünyanın tanıdığı çok sayıda kişiye gönderildi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme