Meraklı miniklere sesli kitap

Kitap
‘Ay, Yıldız ve Güneş’ adlı sesli kitaplar, dünyayı, özellikle gökyüzünü merak eden miniklerin, karşılaştıkları cisimlerin benzerlerini ses ve görsel kullanarak modelleyebilmelerine olanak ...
EMOJİLE

‘Ay, Yıldız ve Güneş’ adlı sesli kitaplar, dünyayı, özellikle gökyüzünü merak eden miniklerin, karşılaştıkları cisimlerin benzerlerini ses ve görsel kullanarak modelleyebilmelerine olanak tanıyor.
Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, çocuklar için üretilen sesli kitaplar, yaratıcılığın temel unsuru olan merak duygusuna en eğlenceli şekilde hitap ediyor.

Fen, matematik ve bilimsel kavramlar dahil birçok kavramı okul öncesi dönemde kazanmaya başlayan çocuklar, bu kitaplar sayesinde ay, yıldız ve güneş kavramlarını öğrenerek, evren hakkındaki bilgilerini artıracak.

Okul öncesi dönemin her evresinde çocuklar, dünya hakkındaki bilgileri; olayları gözlemleyerek, araştırma içgüdülerini izleyerek, oynadıkları oyunların sonuçlarını ölçerek öğreniyor. Bu süreçte kazanılan ilgi alanları, onların geleceklerini belirlemede önemli rol oynuyor.

Smart-Teach Boomerang Yayınevi, ‘Gece vakti ne zaman?’, ‘Güneş doğmaz ise ne olur?’ ve ‘Yıldızlar her gece çıkar mı?’ diye soran minikler için yeni bir sesli kitap serisini satışa sundu.

‘Ben Kimim?’ başlığı altında çıkarılan ‘Ay, Yıldız ve Güneş’ kitapları, dünyayı, özellikle gökyüzünü merak eden miniklerin, karşılaştıkları cisimlerin benzerlerini ses ve görsel kullanarak modelleyebilmelerine olanak tanıyor.

Hem işitme hem görme duyularına hitap ediyor

Lego, oyun hamuru gibi klasik yöntemlerin yanı sıra çocukların hem işitme hem görme duyularına hitap eden sesli kitaplar, onların bilimsel süreç becerilerine katkı sağlarken aynı zamanda alternatif bir yöntem oluşturuyor.

Özellikle evrenle ilgili kavramsal gerçekleri sınıflandırmada zorluk çeken çocuklar için faydalı bir seri olan ‘Ay, Yıldız ve Güneş’, çocukların, cisimlerin şekil, renk ve büyüklük ayrımını yapmalarını kolaylaştırıyor.

Okul öncesi öğrenilen bilimsel kavramlar sayesinde çocukların daha etkin bir biçimde deneylere katılım gerçekleştirebileceklerinin altını çizen uzmanlar, çocukların bu materyallerle gözlem ve deneyimlerden bir genellemeye varabildiklerini vurguluyor.

Ayrıca, ‘Ay’ ve ‘Yıldızlar’ kitapları, sahip olduğu melodik ezgiler sayesinde çocuklar için uyku moduna uygun bir özellik gösterirken, ‘Güneş’ adlı serinin ilk kitabı ise enerjik ritmleriyle dikkati çekiyor.

Kitaplar üzerinde kullanılan kabartmalı butonlar dokunma duyusuna, butonlardan yayılan ışıklar ise çocukların renk bilgisine hitap ediyor.

Kitapların yapımında kullanılan eva maddesi, kitapların büyük ama hafif olmasına olanak tanıyor.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme