Lost’u Anlama Rehberi

Kitap
Son zamanların adından en çok söz ettiren televizyon yapımlarından Lost, dizinin felsefeyle ilişkisini konu alan, E Yayınları’ndan çıkan Lost ve Felsefe kitabı ile bu sefer de kitapçılarda merak...
EMOJİLE

Son zamanların adından en çok söz ettiren televizyon yapımlarından Lost, dizinin felsefeyle ilişkisini konu alan, E Yayınları’ndan çıkan Lost ve Felsefe kitabı ile bu sefer de kitapçılarda meraklılarıyla buluşuyor. Editörlüğünü Sharon M. Kaye‘nin yaptığı kitap, felsefeciler tarafından yazılmış 21 makaleden oluşuyor. Kitap dizinin hiçbir gizemine yanıt bulma telaşında değil, amacı izleyicilere Lost‘un felsefi yönünü anlamalarına yardımcı olacak bir kılavuz sunmak.

Zira Lost‘u izlenebilir kılan temel dinamik, hikâye anlatımının farklılığı ve felsefi altyapısı. Dizide her şey bir uçağın tropik bir adaya çakılmasıyla başlar. Bu kazadan sağ kurtulanlar kendilerini siyaset felsefesinin en çok dile getirdiği durumda bulurlar: Doğa durumu. Kazazedeler diğer kişilerin hayatta kalma içgüdüsü ile nasıl hareket edeceklerini bilmedikleri, otoriteden yoksun bir hâlde ilk gecelerini geçirmeye başlar.

Karanlık çöktüğünde karşılaştıkları ilk tehlike onlara birbirlerine muhtaç olduklarını hatırlatır. Böylece siyaset felsefesinin ikinci en önemli terimiyle tanışırlar: Toplum sözleşmesi. Dizi ilerledikçe de başka bir felsefi sorunla karşılaşırlar ki bu dizinin en çok önem verdiği konulardan biridir: Neden buradayız?

Lost ve Felsefe, dizinin insanoğlunun içinde bulunduğu durumu nasıl aydınlattığını gösteriyor ve herkesin cevap aradığı felsefi soruların yanıtlarını veriyor. Lost dizisi, DiziMax pazarları, TNT‘de pazartesi günleri, Fox Tv’de ise çarşamba günleri yayınlanıyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme