Kudüs’ü dünyaya Türkiye anlatacak

Kitap
Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), Kudüs’ün İslami kimliğini tanıtmak için atağa geçti. TİKA, Filistinli akademisyenlerin çağrısına sessiz kalmadı ve Kudüs ...
EMOJİLE

Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), Kudüs’ün İslami kimliğini tanıtmak için atağa geçti. TİKA, Filistinli akademisyenlerin çağrısına sessiz kalmadı ve Kudüs ile Mescid-i Aksa’nın ve Kubbet üs-Sahra’nın önemini dünyayaanlatmak için kitapçıklar hazırladı. 1987’de Filistinli bir grupakademisyenin Filistin problemini uluslararası arenada duyurmak için Kudüs’te kurduğu düşünce kuruluşu PASSIA, TİKA’dan yardım talebinde bulundu. PASSIA’nın “Bizim haklılığımızı ve Kudüs’ün önemini Türkiye olarak siz anlatın. Biz yıllardır mücadele veriyoruz ancak Türkiye olarak bu haklılığı anlatacak bir kitapçık hazırlayın” talebi yanıtsız kalmadı.

ÜÇ DİLDE BROŞÜR HAZIRLANDI

Filistinli akademisyenlerin talebi TİKA’nın Filistin Program Koordinatörlüğü’ne iletildi. Bunun üzerine, Mescid-i Aksa’nın 150 dönümlük arazisinde bulunan kültürel ve tarihi eserlerin tümünün dahil edildiği; Kudüs’ün İslam algısındaki yeri ve öneminin ortaya konduğu Arapça, Türkçe ve İngilizce dillerinde broşürler hazırlanması kararlaştırıldı. Kitapçıktaİsrail’in bölgede yaptığı baskı ve zulümden de bahsedilirken genelde Kudüs’ün Müslüman dünyası için önemine vurgu yapıldı. İngilizce ve Arapça broşürlerin baskısı tamamlanırken Türkçe broşürler baskıya hazır hale getirildi. Hazırlanan broşürlerin dünya çapında dağıtımını da büyük oranda Türkiye gerçekleştirecek.

MÜSÜMANLARIN İLK KIBLESİ

Kudüs, Yahudiliğin ruhani merkezi, Hıristiyanlığın kalbi, İslamiyetin ise, Mekke ve Medine’den sonra üçüncü kutsal şehri kabul ediliyor. Dünya üzerinde, üç semavi dinin kutsal kabul ettiği tek şehir olan Kudüs bu özelliğiyle sayısız savaşın odağında yer aldı, sık sık el değiştirdi. Kudüs’teki Mescid-i Aksa da Kâbe’den önce Müslümanların kıblesiydi.

FİLİSTİN POLİSİNE DE DESTEK KARARI

Filistin Ulusal Yönetimi İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileriyle geçtiğimiz günlerde yapılan görüşmelerde daha hızlı ve yerinde hizmet verebilme amacıyla motorlu timler oluşturulması için yardım istedi. Bu talep de yine TİKA tarafından karşılandı. TİKA yetkilileri bir süre önce 10 adet motosikleti Filistin Emniyet Genel Müdürlüğü yetkililerine teslim etti.

Akşam

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme