Kör topal hikayeler bu kitapta

Kitap
Engellilerle birlikte yaşama farkındalığını artırmak için yapılan projelere bir yenisi daha eklendi. Engelli yazarlar, kendi hayat hikâyelerinden yola çıkarak engelli olmayan bireylere ulaşmayı hedefl...
EMOJİLE

Engellilerle birlikte yaşama farkındalığını artırmak için yapılan projelere bir yenisi daha eklendi. Engelli yazarlar, kendi hayat hikâyelerinden yola çıkarak engelli olmayan bireylere ulaşmayı hedefliyor. Hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden kitaplar, raflardaki yerini aldı. Görme engelli Fati serisi çocuklara hitap ediyorken ‘Kör ve Topal Öyküler’ kitapları da yetişkinler için hazırlandı.

İlmek Yayınları’ndan çıkan bu kitaplar hakkında konuşan Birlikte Yürüyoruz Kampanyası Genel Koordinatörü Hasan Feyzi Giray, böyle bir ihtiyacın nasıl ortaya çıktığını şöyle anlatıyor: “Engellileri evden çıkarmayı amaçlayan birçok proje üretildi. Bunun sonucunda bir başarı sağlandı fakat bir kamuoyu araştırması yapıldı ve görüldü ki, engelli olmayan bireyler engellilerle nasıl yaşayacaklarını, onlarla nasıl iletişime geçeceklerini bilmiyor.”

Yakın zamanda bu yönde kamu spotlarının da başlayacağını ifade eden Giray, “Bu spotlar çizgi film olarak yayınlanacak. Çocuklar Fati karakterini çok sevecek. Engelli çocuklarsa Fati’yi kendilerine örnek alacaklar.” diyor.

Fati serisinin yazarı olan Halis Kuralay da amaçlarının, çizgi karakter üzerinden çocukları eğitmek olduğunu ifade ediyor. Kuralay, “Fati ile Tanışmak ve Dirsekler Yalan Söylemez adlı iki kitap çıkardık. İlk kitapta Fati karakterini tanıtırken ikinci kitapla görme engelli bir çocuğun okula alınması adına yaşadıklarına yer vermiş oluyoruz. Aynı zamanda Fati serisi evrensel ahlak dersi de verdiğimiz bir kitap oldu.” şeklinde konuşuyor.

Engelli basketbolcudan ‘Topal Öyküler’ kitabı

Proje kapsamında Ayhan Bahçeli, birçok engellinin hayatından kesitler olduğu ‘Topal Öyküler’ kitabını yazdı. Aynı zamanda milli basketçi olan Bahçeli, ilk engelli basketçi olma özelliğini taşıyor. Bahçeli, “Toplum engellilerle yaşamanın ne demek olduğunu bilmiyor. Acaba kötü bir şey söylerim de incinir mi diye düşünüyor. İşte bu kitap, yaşanmış öykülerin dışında bir rehber niteliği taşıyor. Bu kitapta, bir engellinin spor yapabildiğini okuyacaksınız. Araba kullandığını, evlendiğini, çocuklarıyla iletişime geçebildiğini görebileceksiniz. Siyasette nasıl var olduğunu görebileceksiniz. Aslında burada her kişiye göre bir yol gösterici var, o yüzden kitabın farklı bir yanı var. Çoğunluğa katkı sağlayacak bir kitap.” ifadelerini kullanıyor.

Sümeyra Çiçek
Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme