Kitap Fuarı Tartışmalarla Açıldı!

Kitap
Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı Almanya Başbakanı Angele Merkel ile fuarın onur konuğu Çin’in Devlet Başkan Yardımcısı Xi Jinping‘in de katıldığı törenle açıldı. 5 gün boyunca kapıları ...
EMOJİLE

Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı Almanya Başbakanı Angele Merkel ile fuarın onur konuğu Çin’in Devlet Başkan Yardımcısı Xi Jinping‘in de katıldığı törenle açıldı.

5 gün boyunca kapıları ziyaretçilere açık olacak fuarın açılış konuşmasını Merkel ve Jinping yaptı. Jinping fuarın onur konuğu olmaktan Pekin yönetiminin duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sürgünde yaşayan Çinli yazarlara göre ise Çin’in fuarın onur konuğu olması korkunç bir durum.

‘ÇİN KÜLTÜRÜ İŞKENCE ALTINDA’

Sügünde yaşayan yazar Xu Pei durumun korkunç olduğunu söyleyerek, "Bir komünist rejim Çin kültürünü yansıtabilir mi? Bu sadece gülünç. Bu rejim ilk yıllarında kültürü neredeyse yok etti ve şimdi Çin kültürü işkence altında” diye konuştu.

Daha önce fuar öncesinde düzenlenen sempozyuma çağırılan Çin’in iki önemli yazarı Bei Ling ve Dai Qing‘in daveti iptal edilmişti. Yasaklı yazarlar da sempozyuma resmi düzeyde değil vatandaş olarak katılmıştı.

Yasaklı yazarlar iptalin sebebinin Çin Hükumeti’nin fuar yetkililerine yaptığı baskı olduğunu iddia etmiş ama fuar yönetimi iptali doğruladığı halde baskının olmadığını belirtmişti.

Frankfurt Fuarı‘na bu yıl 100 ülkeden 7 binden fazla firma katılıyor. 3 binden fazla açık oturum, söyleşi, panel ve konferansın yapılacağı ve Pazar günü sona erecek fuarı 300 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Türkiye, 40 yayınevi ile Frankfurt’ta

Bu yıl 61. kez düzenlenen dünyanın en büyük kitap etkinliği Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı bugün başlıyor. 18 Ekim’e kadar sürecek fuarın bu yılki onur konuğu Çin. Frankfurt Kitap Fuarı‘nı, ülkesini tanıtabilmenin en önemli araçlarından biri olarak gören Çin, resmî ve özel kurumları ile Frankfurt’u mesken tuttu.

Pekin yönetiminin, Çin’in muhalif iki yazarı Bei Ling ve Dai Qing’in etkinlik listesinden çıkarılmasını istemesi, fuar yönetimi ile Pekin arasından yapılan anlaşmanın ‘ifade özgürlüğü’ ilkesine gölge düşürdü.

Frankfurt Kitap Fuarı’na bu yıl da çok sayıda yazar, yayınevi ve telif ajansı katılacak. Geçtiğimiz yıl fuarın onur konuğu olan Türkiye, bu yılki fuara 40 yayıncı ve 22 yazarla katılıyor. Fuarda 5.1 salonda yer alan Türkiye standı 350 metrekareden oluşuyor. Türkiye, ulusal standında 34, çocuk kitapları standı bölümünde ise 6 yayınevi olmak üzere 40 yayıncı ile temsil edilecek. Fuar alanında, paneller, okuma etkinlikleri ile söyleşilerden oluşan 20 etkinlik gerçekleştirilecek. İlber Ortaylı, bugün saat 14.00’te Çin Seddi’nden İstanbul’a adlı bilgilendirme toplantısında söz alacak. İskender Pala ve Beşir Ayvazoğlu ise 17 Ekim Cumartesi günü saat 16.00’da Türkiye Ulusal Standı’nda okurları ile buluşacak. Frankfurt Kitap Fuarı‘na Türkiye’den katılacak yazarlardan bazıları ise şöyle: Oya Baydar, Gülten Dayıoğlu, Ayşe Kulin, Mario Levi, Deniz Kavukçuoğlu, Gül İrepoğlu, Mine Soysal, Melike Günyüz, Aytül Akal, Esmahan Aykol, Sibel Eraslan, Jaklin Çelik.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme