Kendini bulmak için şehir şehir dolaşan âlim…

Kitap
İnsanı şerefli yapan ve insanı diğer canlılardan ayıran şey, Allah’ ın kudret ve azametini tanıyıp, Allah’ı bilmekle mümkündür. Yazar kendi ağzından, Şam, Mescidi Aksa, İskenderiye, Mısır ...
EMOJİLE

İnsanı şerefli yapan ve insanı diğer canlılardan ayıran şey, Allah’ ın kudret ve azametini tanıyıp, Allah’ı bilmekle mümkündür.

Yazar kendi ağzından, Şam, Mescidi Aksa, İskenderiye, Mısır ve oradan Mekke’ye uzananyolculuğunu anlatır, bizlere. Üzerinde ne varsa çıkarır atar, bir derviş kıyafeti giyerek yollararevan olur. Kimliğinisaklı tutmaya çalışır. Bu seyahatlerinde derin bir tefekkür içindedir, kaldığı şehirlerde itikafa çekilerek, günlerce iç huzurunu arar. Namazlarının kendisini kanatlandırmasını arzu eder, bunun için sürekli nefsiyle mücadele eder. Nefsine çeşitli cezalar vermeyi de ihmal etmez.

İKendinislama zarar veren alimlerden yakınır. Fıkıh kitaplarının ibadetlerin sacede şekil yönünden bahsetmesini eleştirir. İbadetlerin mana ve inceliklerinin de olduğundan bahseder. Her yapılan işin Allah için yapılması gerektiğini vurgular. Nefisle yüzleşmenin, ahlakınıgüzelleştirmenin, ilim ile amel etmenin zorluklarından bahseder.Seyahatlerini anlatan bu alim, İmam Gazali’den başkası değildir.

KİTABIN KÜNYESİ

Kitabın adı: Bir Gazali Romanı: Kalbin şehrinde!

Yazar: Mürsel Gündoğdu

Yayın Yılı: 2013

Sayfa sayısı: 336 sayfa

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme