İstanbul’un filmleri raflarda

Kitap
İstanbul’un 100 Filmi araştırmacı- yazar Semra Kır tarafından yayıma hazırlandı. Türk sinemasının 99. yılına armağan edilen kitapta, Galata Köprüsü’nden İstanbul Boğazı’na, Adalar’dan Rumeli Hisarı’na...
EMOJİLE

İstanbul’un 100 Filmi araştırmacı- yazar Semra Kır tarafından yayıma hazırlandı. Türk sinemasının 99. yılına armağan edilen kitapta, Galata Köprüsü’nden İstanbul Boğazı’na, Adalar’dan Rumeli Hisarı’na, Kapalı Çarşı’dan Haydarpaşa Garı’na, Adalar’dan Eminönü’ne, Balat’tan Beyoğlu’na uzanan ve eşsiz güzelliğiyle birçok filmin doğal dekoru olan kentin sinema sanatı içerisindeki serüveni ele alınıyor.

Türk sinemasının başlangıcından bugününe, şehrin bir anlamda hafızasını oluşturan çok sayıda film arasından 100 filmlik bir seçkiden oluşan kitapta, her film künye ve konularıyla ele alınıyor, afiş ve fotoğraflara yer veriliyor. Kitapta ayrıca her filmin İstanbul’da hangi mekanlarda geçtiği, kenti nasıl ele aldığı da anlatılıyor.

Kitap Muhsin Ertuğrul’un Bir Millet Uyanıyor filmiyle başlıyor. Filmin bazı sahnelerinde Erenköy Ethem Efendi Caddesi’ndeki, Osmanlı paşası Mehmet Ali Bengü’nün köşkü görünüyor.

Rumeli Hisarı, Aşiyan ve Boğaz’da gerçekleştirilen dış mekan çekimlerinde, kentin tüm güzelliğiyle karşımıza çıktığı Faruk Genç’in Yılmaz Ali’si, 1952 yılının Haliç’ini, Süleymaniye, Beyazıt Meydanı’nı, Kapalı Çarşı’yı gösteren Lütfi Ömer Akad’ın Kanun Namına’sı, günümüze kıyasla tenhalığıyla dikkat çeken Taksim Meydanı’yla Metin Erksan’ın Şoför Nebahat’ı, şehrin eski mahalle havasını taşıyan Memduh Ün’ün Kırık Çanaklar’ı eşliğinde kentin geçmişine uzanılıyor.

Kitaptaki 100 film sadece geçmişe odaklanmış değil. Günümüze dair örneklerin de yer aldığı kitapta, Galata’yı ana mekan olarak alan Uzak İhtimal, Eminönü’nü hiç olmadığı kadar sakin gösteren Üç Maymun, Topkapı Sarayı, Haseki Külliyesi, Galata Mevlevihanesi gibi tarihi yapılarda geçen Dinle Neyden, İstanbul’un pek çok semtinin kullanıldığı Anlat İstanbul, havadan çekilen görüntülerle tam bir İstanbul şöleni yaşatan Organize İşler yer alıyor.

Türk filmlerinin yanı sıra kitapta, François Dupeyron’un yönettiği ve başrolünde Ömer Şerif’in yer aldığı İbrahim Bey ve Kuran’ın Çiçekleri’nin son sahnelerinde İstanbul da bulunuyor. Charles Winkler’ın hem yabancı hem Türkiye’den oyuncularla çalıştığı The Net 2.0’ın tamamı ise İstanbul’da geçiyor. Tedyy Chan’ın yönettiği Altın Yumruk İstanbul’da adlı filmde kahramanının kız arkadaşıyla İstanbul’un tarihi mekanlarında buluştuğu görünüyor. Sidney Lumet’in Agatha Christie’nin romanında uyarladığı Şark Ekspresinde Cinayet de kitapta yer alan filmler arasında.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme