İslamın sanat ve mimaride somutlaşan hali: Camiler

Kitap
Bu eseri ancak Roger Garaudy yazabilirdi ve yazdı. Böyle bir eseri yazabilmek için Garaudy gibi sanat, estetik, mimarî, felsefe ve tarih konusunda üstat düzeyinde bilgi sahibi olmak gerekiyordu. Dünya...
EMOJİLE

Bu eseri ancak Roger Garaudy yazabilirdi ve yazdı. Böyle bir eseri yazabilmek için Garaudy gibi sanat, estetik, mimarî, felsefe ve tarih konusunda üstat düzeyinde bilgi sahibi olmak gerekiyordu.
Dünya çapında ünlü felsefe ve estetik profesörü, Fransız Müslüman düşünür Roje Garodi (Roger Garaudy), bu eserinde üç kıtaya damgasını vuran İslâm sanat ve mimarisinin felsefî ve estetik açıdan son derece çarpıcı bir değerlendirmesini yapıyor.
“Güzelliğin Dini İslâm” düşüncesinden yola çıkan yazar, “Allah güzeldir, güzelliği sever” hadisinin İslâm sanat ve mimarisinde nasıl somutlaştırıldığını en çarpıcı örnekleriyle gözler önüne seriyor. 
İslâm sanatı ve mimarisi konusunda hem dînî, hem tarihî, hem de felsefî ve estetik bilgilerle donanımlı bu eser, sahasında tek ve biricik olma özelliğine sahiptir.
Yazar, evvelki dönemlerin ihtişamını gözler önüne sermekle yetinmiyor, Müslümanların Batı’yı ve geçmişi taklitten kurtularak yeni bir silkiniş ve yeni bir dirilişle İslâm’ı yaşamaya başladıkları an, eskiden olduğu gibi, yine muhteşem sanat ve mimari eserler ortaya koyabileceklerini de müjdeliyor.
Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları arasında çıkan bu eser kitapçılarda…

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme