İlk Mehmet Akif Ersoy romanı

Kitap
Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan ve ilk Roman özelliği taşıyan ‘Mısır Apartmanı’ Mehmet Akif Ersoy’un varoluş kervanındaki yerini işaret ediyor. Şairliği reddeden büyük şa...
EMOJİLE

Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan ve ilk Roman özelliği taşıyan ‘Mısır Apartmanı’ Mehmet Akif Ersoy’un varoluş kervanındaki yerini işaret ediyor. Şairliği reddeden büyük şair, kalbindeki derin hüzne rağmen muhteşem dizeleriyle tebessüm ediyor okuruna. Neşe ve hüzün arasında gidip gelen hayatının sayfalara nakşedildiği kitapta okuyucuyu sarıp sarmalayan, Allah’ın kendine yakın kullarını ağır sınavlara tabii tuttuğuna bir kez daha şahit oluyoruz. Peygamberler, veliler, arifler, yandıkça pişenler, çile kabında erenlerin yolundan geçen hayat hikâyesini Yazar Sevda Kıdeyş akıcı bir dile ile kaleme aldı.

Dünya tasasından geçmiş bir Sofi’nin nazarı var Mısır Apartmanı’nda. Yalnızca Allah’a kulluk için yaşamış o dev şairi, maddeden hicret edenler anlayabilir ve anlatabilirler. Dünyaya mana penceresinden bakanlar görürler ancak ondaki gönül zenginliğini.

Abbas Halim Paşa’nın Mısır Apartmanı’nda mahzun bir hal ile son nefesini veren Mehmet Akif, Sevda Kıdeyş, Mısır Apartmanı’nda ışık ışık gözleriyle, dimdik ve vakur endamıyla aramıza dönüyor. Yunus Emre ‘âşıklar ölmez’ dememiş miydi? Bu roman ile ölümsüz bir ruh ve vakur bir âşık olan Mehmet Akif yeniden can buluyor.

‘Seni bir nura çıkarsam, diye koştum durdum

Ey bütün dalgalı ömrümde, hayat arkadaşım!

Dağ mıdır, karşı gelen, taş mı, hep aştım, lakin,

Buruşuk alnıma çarpan bu sefer kendi taşım!’

Kitap, Sevda Kıdeyş imzası ile Paradoks Yayınları tarafından Şubat 2014’te neşredildi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme