İhsanoglu’nun kütüphanesi tarihe ışık tutacak

Kitap
Görevini aralık ayında devredecek olan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, kütüphanesinde hem kendi hem de babasından kalan eserler bulunduğunu söyledi. Kütüphanesini...
EMOJİLE

Görevini aralık ayında devredecek olan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, kütüphanesinde hem kendi hem de babasından kalan eserler bulunduğunu söyledi.

Kütüphanesinin zengin kaynaklar barındırdığına dikkati çeken İhsanoğlu, şöyle devam etti:

”Bu kütüphanenin temeli 20. yüzyılın başında Yozgat’ta atıldı. Babamın başladığı koleksiyon. Çok dilde önemli referanslar, ansiklopediler var. Türk tarihi, medeniyeti, ilmi, sanatı, mimarisi ile ilgili önemli kaynaklar var. Avrupa ve doğu dillerinde önemli belgeler olacak. El yazma eserler, bini aşan ciltler var. Zaman içinde edindiğim sanat eserleri, tablolar ve resimler olacak. Genel Sekreterliğim esnasında devlet başkanlarından aldığım nişanlar, kıymetli eşyaları da bu kütüphaneye hediye edeceğim. Bu eserler, Bozok Üniversitesi’nin, dedem Hacı Aziz Konağı’nın benzerini yaptıracağı merkezde yer alacak.”

Bozok Üniversitesi (BÜ) Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar da yaptırılacak konağın ”İhsanoğlu Kültür ve Araştırma Merkezi” olarak hizmet vereceğini ifade etti.

Kütüphane, 10 bin kitap, hat ve el yazmalarından oluşacak.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme