Halil İnalcık’ın bütün söyleşileri çıktı

Kitap
“Söyleşiler ve Konuşmalar 1. Cilt” başlığıyla çıkan kitapta Halil İnalcık’ın toplantılarda yaptığ konuşmaları, gazetecilerdeki röportajları, bazı dergilerde çıkan...
EMOJİLE

“Söyleşiler ve Konuşmalar 1. Cilt” başlığıyla çıkan kitapta Halil İnalcık’ın toplantılarda yaptığ konuşmaları, gazetecilerdeki röportajları, bazı dergilerde çıkan yazılarını bir arada bulacaksınız.

Kitap Hakkında:

“Söyleşi yaptığım kimseleri bulup kendilerinden izin istemek imkânını maalesef bulamadım, özür dilerim. Bazı söyleşi ve konuşmaların tarihlerini tespit edemedik. Belki yeni baskılar yapılana kadar dostların gözüne ilişir ve bana bildirmek lütfunda bulunurlarsa kendilerine minnettar olurum. Tabii her söyleşi ve konuşma, belli bir dinleyici kitlesine hitab etmektedir. Okuyucu bunların o zamanki koşullar altında ifade edildiğine dikkat etmelidir.

Söyleşi ve konferansların konuşma üslûbu tabii farklıdır, yazı halinde yayına hazırlarken bir çok yerde düzeltmeler yapılmıştır. Birde Türkçemiz üslûp ve kelime bakımından o kadar hızla değişiyor ki. Bazı kelimeleri bugünkü Türkçede yerleşmiş olanlarla değiştirdik. Okurlar bu cilt dışında kalmış söyleşi ve konuşmalar görürlerse lütfen beni uyarsınlar. Dostum Cem Küçük söyleşi ve konuşmaları ilk kez toplayıp bana getirdi, onları dikkatle okudum kelime ve ifadelerde atlamaları düzeltmeye, tamamlamaya çalıştım. Bu cildi kendisine borçluyuz.

Toplanan yazıları değerli öğrencim Emir Doğan, Birsen Çınar ve Ali Işık ile okuduk, düzeltmeleri yapmaya çalıştık. Kendilerine burada şükranlarımı ifade etmek isterim. Bu cilde girmeyen söyleşi ve konuşmaları ikinci cilt olarak yayınlamayı düşünmekteyiz.”

Söyleşiler ve Konuşmalar 1. Cilt, Halil İnalcık, 464 Sayfa, 22,50 TL Profil Yayıncılık

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme