Görme engelliler için yemek kitabı

Kitap
TV Programcısı-Yazar Meltem Açıkel’in yönetiminde, uluslararası Gastronomi Festivali Yemek Yarışması Engelliler Kategorisinde 1’inci olan görme, işitme ve bedensel engelli aşçıların desteği ve Bağcıla...
EMOJİLE

TV Programcısı-Yazar Meltem Açıkel’in yönetiminde, uluslararası Gastronomi Festivali Yemek Yarışması Engelliler Kategorisinde 1’inci olan görme, işitme ve bedensel engelli aşçıların desteği ve Bağcılar Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan “Birlikte Yemek Yapıyoruz” kitabı büyük ilgi görüyor.  Damak zevkimizden örnekler sunulan kitapta çorba, başlangıçlar, salata, pilav ve tatlı tarifleri bulunuyor.

Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı’nda düzenlenen ve ‘Türkiye engelli engelsiz birlikte yemek yapıyoruz’ yarışmasında jüri heyeti başkanlığını yapan Meltem Açıkel’in hazırladığı yemek kitabında görme engelliler unutulmadı.  “Birlikte Yemek Yapıyoruz”  adlı kitap; görsel, kabartma ve işaret dili’ olmak üzere üç farklı versiyon olarak hazırlandı. Uluslararası Gastronomi Festivali Yemek Yarışması engelliler kategorisinde birinciliği elde eden Esra Süzen, Neriman Güngör, Tuğçe Özdoğru TV programcısı ve yemek kitabı yazarı Meltem Açıkel’in yönetiminde önemli bir eser oluşturdular.  

7 BÖLGEDEN YEMEKLER

Bağcılar Belediyesi tarafından hazırlanan, kuşe kağıda, basılan toplam 63 sayfadan oluşan kitapta çorba, başlangıçlar, salatalar, et yemekleri, pilav ve tatlı tarifleri yer alıyor. Yedi bölgemize ait Türk mutfağından leziz yemek tariflerinin yer aldığı kitap görselliğiyle de dikkat çekiyor.  Çorbalar bölümünde şifa kaynağı tarhana, brokoli, mercimek ve domates çorbası tarifi veriliyor. Yine başlangıçlar da ise kısır, kumpir, sarma, fırında patates ve zeytinyağlı sarma tarifi sunuluyor. Sofraların vazgeçilmezi olan salatalar da yedi bölgemizin yeşil ve besleyici ürünleriyle zenginleştirilmiş olarak aktarılıyor. Patates, kırmızıbiber ve hazır salata gibi benzersiz tarifler göz alıcı fotoğraflarla okuyucuya sunuluyor.

TATLILARA AYRI BÖLÜM 

Ev yemekleri bölümünde de nar gibi kızarmış tavuk yemeği tarifi veriliyor. Bunun yanı sıra et ya da tavuk pişirirken farklı lezzetler arayan mutfak severlere de çok “ince ayrıntılar” veriliyor. Türk mutfağının vazgeçilmez yemeklerinden olan “Pilav” da kitapta önemli yer tutuyor.  Damak lezzetine hitap eden leziz bulgur pilavı tarifi de dikkat çekiyor.  Dünya çapında tanınan tatlılarımızın tarifleri de kitabın en son bölümünde yer buldu.  “Fincanda pandispanya keki” tarifinin hemen ardından da güzel bir helva yapmak için hangi ayrıntılara dikkat edilmesi gerektiği izah ediliyor. Yine, vazgeçilmez tatlılarımızdan “Sütlaç”ın tarifi de unutulmamış… 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme