Fotoğraflarla Rock Efsaneleri

Kitap
Baron Wolman,1967 yılında yeni Rolling Stones dergisine katıldığında dergi kadrosundaki tek fotoğrafçıydı. Wolman, müzik, liberal siyaset ve popüler kültür yayını yapan derginin yardımcı kurucusu Jann...
EMOJİLE

Baron Wolman,1967 yılında yeni Rolling Stones dergisine katıldığında dergi kadrosundaki tek fotoğrafçıydı. Wolman, müzik, liberal siyaset ve popüler kültür yayını yapan derginin yardımcı kurucusu Jann Wenner’la tanıştığında San Francisco’da yaşıyor ve foto muhabirliği yapıyordu.

1967-1970 yılları arasında Rolling Stones dergisinin ilk fotoğraf editörü olan Wolman, o dönemde çektiği birçok fotoğrafını bir araya getirerek bir “sehpa kitabı” oluşturdu.

Kitabı oluşturmak için arşivleri taradığında ilginç fotoğraflarla karşılaştığını söyleyen Wolman, “Jerry Lee Lewis’in New York’ta sahnede canlı gitar çaldığı fotoğraf insanları şaşırttı çünkü Lewis bir piyanistti,” diyor. Bir başka fotoğrafta Pink Floyd üyeleri Amerika’yı ilk ziyaretlerinde San Francisco’da yaşadıkları bir otel yangınından kaçarken görünüyor. Wolman’a göre grubun genç yaşta yaşamını yitiren efsane üyesi Syd Barrett o fotoğrafta son derece neşeli ve yaşam dolu görünüyor.

Wolman kariyeri boyunca Jimi Hendrix, Miles Davis, Johnny Cash, Janis Joplin gibi pek çok rock müzik efsanesini fotoğraflamış. “The Rolling Stone Years” (Rolling Stone Yılları) Omnibus yayınlarından çıktı. [sabitfikir.com]

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme