Felsefede son 30 yılın kült kitabı

Kitap
Anti-Oedipus felsefede son otuz yıldır yayımlanan en önemli metinlerden biridir. Gilles Deleuze ve Félix Guattari’nin ilk ortak çalışmaları olan metin, kapitalist kurumların gerici, suça teşvik edici ...
EMOJİLE

Anti-Oedipus felsefede son otuz yıldır yayımlanan en önemli metinlerden biridir. Gilles Deleuze ve Félix Guattari’nin ilk ortak çalışmaları olan metin, kapitalist kurumların gerici, suça teşvik edici ürünü olarak mahkûm ettiği Freudcu Oedipus karmaşasının parlak ve etkili bir eleştirisini sunar. Gerçekten dikkate değer ve çok karmaşık bir metin olan Anti-Oedipus, postyapısalcılığı ve kıta felsefesini kökten değiştirmiştir.

Deleuze ve Guattari’nin Anti-Oedipus’u: Şizoanalize Giriş’te Eugene W. Holland, bu güç ve karmaşık metnin kapsamlı ancak anlaşılabilir bir rehberini sunuyor. Holland, modernitenin üç ana düşünürü Freud, Marx ve Nietzsche arasındaki etkileşimleri, Deleuze ve Guattari’nin müzakere ettikleri tarzda araştırıyor ve Deleuze ile Guattari’nin radikal materyalist psikiyatrisinde şizoanalizin rolünü açık bir biçimde inceliyor.

Anti-Oedipus’un vazgeçilmez bir rehberi olan bu kitap, yalnızca eserin önemini ve titizliğini kutlamakla kalmayıp Marksizm, çevrecilik ve feminizm üzerine süregiden tartışmalara ilişkin içerimlerini de öne çıkararak, Deleuze ve Guattari’nin düşüncesine mükemmel bir giriş sunuyor.

Yazar Hakkında

Eugene W. Holland, Ohio Devlet Üniversitesi’nde, Fransızca, İtalyanca ve Karşılaştırmalı İncelemeler Bölümleri’nde öğretim üyesidir. Toplum teorisi ve modern Fransız edebiyatı, tarihi ve kültürü alanlarında çalışmaktadır. Elinizdeki eseri dışında, Baudelaire and Schizoanalysis: the Sociopoetics of Modernism (1993) ve Nomad Citizenship: Free-Market Communism and the Slow-Motion General Strike (2011) başlıklı iki kitabı ve postyapısalcı teori ile Gilles Deleuze üzerine birçok makalesi bulunmaktadır.

Deleuze ve Guattari’nin Anti-Oedipus’u: Şizoanalize Giriş  (2. Baskı)

Yazar: Eugene W. Holland

Çevirenler: Ali Utku, Mukadder Erkam

Otonom Yayıncılık – Felsefe Dizisi

248 sayfa 

Satış fiyatı: 21 TL

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme