Enis Batur Yasakmeyve’de

Kitap
38. sayısına ulaşan iki aylık şiir dergisi Yasakmeyve’nin “Şair ve Okuru” sayfalarının bu sayıdaki konuğu Enis Batur. “İyi şair, her seferinde bir öncekinden güçlü bir şiir kur...
EMOJİLE

38. sayısına ulaşan iki aylık şiir dergisi Yasakmeyve’nin “Şair ve Okuru” sayfalarının bu sayıdaki konuğu Enis Batur. “İyi şair, her seferinde bir öncekinden güçlü bir şiir kurmaya çalışır” diyen Enis Batur’la Erol Toygun Yasakmeyve okurları için söyleşiyor. İlhan Berk’ten Enis Batur’a yazılmış mektuplar da ilk defa Yasakmeyve’de yayımlanıyor.

Sezai Sarıoğlu’nun portre denemesi ve Yılmaz Arslan ile Michel Hulse’un sempozyum bildirileri, Cevat Çapan şiirine farklı pencereler açıyor.

Sabit Kemal Bayıldıran, ‘Edebiyatımızda Şiirler Sözlüğü’nde bu sayı Dağlarca’nın ‘Bu eller miydi’ şiirini incelerken, Tahir Abacı da ‘Şiir Kitapları Sözlüğü’nde geçmişten günümüze şiir kitapları arasında gerçekleştirdiği yolculuğuna devam ediyor. Alâattin Karaca’nın “Turgut Uyar’ın Şiir Aynasına Düşen Modern Kent İmgesi” yazısının ilk bölümünün yer aldığı dergide, Enis Akın’ın, Cihan Oğuz’un ve Ramis Dara’nın, şiir gündemini takip eden köşe yazıları bulunuyor. “Şiir Masası”nın bu sayıdaki konuğu ise Aydın Afacan…

“Şiirin Uzun Tarihi” sayfalarında, Ahmet Muhip Dıranas’ın dergilerde unutulmuş şiiri, “Dünya Şiiri Günü” etkinlikleri ve “Şiiristanbul”a dair Mete Özel’in tespitleri yer alıyor.

38. sayının şairleri ise, İzzet Yasar, Metin Cengiz, Yaşar Miraç, Arife Kalender, Halim Yazıcı, Süreyyya Evren, Betül Dünder, Özgün E. Bulut, Elâ Atakan ve Kaan Koç.

Yasakmeyve