E-Kitaplar Satışa Çıkıyor!

Kitap
Türkiye‘nin en büyük online kültür ürünleri satıcısı idefix.com, e-kitabı Türk okuyucusuyla buluşturmak için oluşturduğu "Türkiye’nin e-kitap Platformu" projesini 28. Tüyap Kitap...
EMOJİLE

Türkiye‘nin en büyük online kültür ürünleri satıcısı idefix.com, e-kitabı Türk okuyucusuyla buluşturmak için oluşturduğu "Türkiye’nin e-kitap Platformu" projesini 28. Tüyap Kitap Fuarı’nda kitap okuyucularına tanıtmaya başladı.

10 yıldır internet üzerinden kitap, DVD ve müzik ürünleri satan idefix.com‘un Bahçeşehir Üniversitesi ile işbirliğiyle gerçekleştirdiği bu proje, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) tarafından da destekleniyor.

2010’un Ocak ayında ilk e-kitap satışına başlamayı hedefleyen idefix.com; projesini yayınevleriyle birlikte ve telif sahiplerinin haklarını koruyacak şekilde geliştirdi.

Herkese, her cihaza açık bir platform

İdefix‘in oluşturduğu e-kitap platformu tüm e-ink (elektronik mürekkep) teknolojisine sahip cihazlarını, bilgisayar ve cep telefonu uygulamalarını (iphone, windows mobile vs..) destekleyecek bir altyapıya sahip olacak. Bu sayede okuyucular belirli cihazlar ile kısıtlanmak durumunda kalmayacaklar.

Ancak e-kitap okumanın en konforlu olduğu cihaz ise e-mürekkepli ekran teknolojisine sahip cihazlar. Bu ekran türü bildiğimiz bütün ekran türlerinden çok farklı ve özel. Elektronik mürekkep teknolojisi neredeyse kağıttan farksız bir okuma deneyimi ve çok düşük enerji tüketimi sunuyor. E-mürekkep teknolojisiyle üretilmiş bir ekrana bakarak bir şeyler okumak, kağıt üzerindeki bir yazıyı okumaktan farksız. Ekran, ışıksız olduğu için gözleri neredeyse hiç yormuyor.

 

Kitap fiyatları ucuzlayacak, korsan azalacak!

E-kitap projesi ile birlikte; baskı, stok, dağıtım gibi maliyetler olmayacağı için kitap fiyatları yarı yarıya ucuzlayacak!

Kitap fiyatları sebebiyle korsana olan ilgi ise e-kitaba yönelecek. Bu sebeple sektörün korsana kayan hacmi tekrar sektöre ve telif sahiplerine geri kazandırılacak.

E-kitap projesiyle birlikte baskısı olmayan kitaplar yeniden okurla buluşacak!

İdefix‘in 130 bin kitaplık veritabanında yer alan kitapların %40‘ının baskısı tükenmiş durumda. Bu kitapların satış frekansı düşük olduğu için yayınevlerince yeniden basılması rantabl değil. Ancak bu kitaplara olan okur ilgisi az da olsa mevcut!

Ancak e-kitap platformu ile, yayınevleri ve hak sahipleri bu kitapları masrafsız bir şekilde e-kitap platformuna dahil edecekler. Bu sayede sektörün dışına atılmış olan %40′lık kitaplar yeniden sektöre geri kazandırılmış olacak, okurlar ise bütün kitaplara kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilir olacaklar!

 

E-kitap platformuyla birlikte ormanlarımız yok olmayacak!

Orman Bakanlığı‘ndan alınan bilgiye göre, ortalama büyüklükteki her 200 adet kitap için 1 adet yetişkin çam ağacı kesiliyor. E-kitap projesinin başlamasıyla birlikte kitap üretimi için kesilen ağaçların sayısı azalacak.

 

Dünyadada hızla yaygınlaşıyor

Amerika‘da, sadece Amazon’un e-mürekkep ekranlı cihazının satışlarına baktığımızda 2008’de 500.000 adet, 2009’da ise 1.000.000 adet satıldığını görüyoruz. Cihaz başına ise ayda ortalama 3 e-kitap satın alınıyor.

 

Yayınevleri projeyi destekliyor

10 yıldır kültür ürünleri sektöründe başarılı bir şekilde faaliyet gösteren idefix beklenen e-kitap platformunu yayınevleriyle sürekli temas halinde olarak, onların talep ve istekleri doğrultusunda geliştirdi.

Türkiye e-kitap Platformu projesinin yürütücüsü idefix.com 1996 yılında kuruldu; altyapı çalışmaları ve onbinlerce kitabı dijital ortama aktarmasının ardından 1999 yılında yayın hayatına başladı. 563.000 kitapsever üyesi var ve bu üyelere bugüne kadar 2.686.000 adet kitap satıldı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme