Dünyanın Çivisi Yarın Çıkıyor

Kitap
Lübnan asıllı Fransız yazar Amin Maalouf’un, "Çivisi Çıkmış Dünya/Uygarlıklarımız Tükendiğinde" isimli kitabı yarın okurla buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları’ndan alınan bilgiye gör...
EMOJİLE

Lübnan asıllı Fransız yazar Amin Maalouf’un, "Çivisi Çıkmış Dünya/Uygarlıklarımız Tükendiğinde" isimli kitabı yarın okurla buluşuyor.

Yapı Kredi Yayınları’ndan alınan bilgiye göre, yazar, kitabında Batı’yı tarihi kendi çıkarları doğrultusunda yazdığı gerekçesiyle eleştirirken bir zamanlar uygarlığın beşiği sayılan Doğu’nun geri kalma nedenlerini ele alıyor.

Kitapta Atatürk’e ve Türkiye’ye de önemli bir yer veriliyor.

"Medeniyetler çatışması" adı altında kuramsallaşıp yasallaşan ve dünyadaki bütün kültürler ve halklar için felakete yol açacak politikaları eleştiren Maalouf, yaşamın devamlılığının olmazsa olmazı olarak gördüğü hoşgörü çığlığını yeniden duymaya davet ediyor.

Kitabın, "bir yandan küresel ısınma, enerji kaynakları ve doğal felaketlerle bir yandan da yanlış ve çıkarcı politikaların doğurduğu ekonomik ve siyasal krizlerle mücadele eden insanlık için bir yol haritası olma" özelliği taşıdığı belirtiliyor.

Batı’nın "ikiyüzlü yaklaşımının" eleştirildiği kitapta, bununla 2. Dünya Savaşı sonrası Amerikan politikalarının neden olduğu karmaşa kıyasıya eleştiriliyor. Kitapta, "Arap uluslarının 20. yüzyıldaki politikalarının başarısızlığı ve Ortadoğu sorunu" gözler önüne seriliyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi