Dini Yayınlar Fuarında Yeni Çıkacak Kitaplar 3

Kitap
Abdullah Güner’in haberi 31.Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, İstanbul ve Ankara’da Ramazan ayı boyunca devam edecek. Fuarda yer alacak yayınevlerinden Pınar, Açılım, İz, Timaş, Kent Kitap Ya...
EMOJİLE

Abdullah Güner’in haberi

31.Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, İstanbul ve Ankara’da Ramazan ayı boyunca devam edecek. Fuarda yer alacak yayınevlerinden Pınar, Açılım, İz, Timaş, Kent Kitap Yayınlarının fuarda yeni çıkacak kitapları.

PINAR YAYINLARI

Düşüncenin Siyaseti, Kürşat Atalar, Pınar Yayınları. 10 TL.
Türkiye’de siyaset ‘sanal’dır. Gerçek sorunlar vardır, ama bu sorunları çözme iddiasıyla siyaset arenasında rol üstlenen aktörler, ‘sanal’dır. Dolayısıyla, bu aktörlerin rol aldığı ‘gündem’lerin bir parçası olmak, ‘çözümsüzlüğü’ beslemekle eş anlamlıdır. O yüzden, bu aktüaliteden belirli ölçüde uzak kalmak gerekir. Ancak aktüalitenin yansıttığı   resmin doğru yorumlanması ve bu yorumla uyumlu bir ‘eylemlilik’ içerisinde olmak da bir Müslüman için zorunluluktur.

Bununla birlikte, burada ince bir sınır vardır. Mevcut pratikleri  içeren bir ‘eylemlilik’le Kur’ani manada ‘salih amel’ bağlamında tezahür edecek bir eylemlik arasındaki sınırdır. Bu kimi zaman bir eyleme katılmak şeklinde, kimi zamanda hiçbir eylemde bulunmamak şeklinde tezahür edebilir. Bunu, eylemin içeriği ve söylemi belirler.

‘Düşüncenin okullaşması’ tezinin devamı mahiyetinde olan bu eserde, okullaşma sürecinde teorik olanla güncel/ aktüel olan arasında nasıl bir bağ kurulacağı, Müslümanların aktüel olanla kurucakları ilişkide hangi kriterleri hakim kılmaları gerektiği tartışılmaktadır.


Sabra Davet Eden Hakikat, Abdurrahman Aslan, Pınar Yayınları. 15 TL
Günümüz dünyasının hakikat noktasında yaşamakta olduğu kırılma ve dönüşüm süreci Müslümanlar açısından da temel bir dönüm noktasını işaret etmektedir. Özellikle küreselleştirilen dünyada büyük sorunlarla karşılaşan Müslümanların hangi konuma yerleşecekleri ve kendilerini ne şekilde ifade edecekleri de ayrı bir önem taşıyor. Yazılarında Müslüman kimliği taşıyanlara önemli ipuçları sunan Abdurrahman Arslan Sabra Davet Eden Hakikat kitabında yer alan yazılarında İslâmcılığın temel meselelerinden yirmi birinci yüzyılda hayatı pazar ekonomisine dönüştüren neoliberal ideolojiye değin pek çok konuyu tahlil etmektedir.

 

İSLAM DÜŞÜNCESİNDE İMAN KAVRAMI, TOSHIHIKO İZUTSU, Çev. Selahattin Ayaz, PINAR YAYINLARI,  15 TL (3. baskısı yapılmıştır)


KALBİMİN DÜŞTÜĞÜ YERDEYİM, HABBAB ÇETİN AKDENİZ, PINAR YAYINLARI. 9 TL
Yusuf, caminin kıble kapısına doğru yöneldi.  Oradan duvar dibine gidip çay içmek için sözleştiği arkadaşlarıyla buluşacaktı. Avludaki çınar ağacının altından geçti.  Bu arada Ahsen’ hadi dönüp bak, hadi lütfen bir kere dönüp bak’ diyerek mırıldandı. Yusuf   tam kapı önüne gelmişti ki omzunun üstünden geriye dönüp kısa bir an Ahsen’i görebileceği yöne baktı.  Son bir kez göz göze gelmişlerdi.  İki gencin arasında tertemiz bir sevgi oluşmuştu. Birbirlerine hem hayranlık hem de büyük bir sevgi duymaya başlamışlardı. Elbette Yusuf, Ahsen’in haftalardır kendisini düşündüğünü bilemezdi.  Aynı şekilde Ahsen de Yusuf’un kendisini düşündüğünü bilmiyordu.  Fakat Allah her ikisinin de kalbine öyle bir aşk yerleştirdi ki, bir hafta boyunca sevgileri, özlemle birlikte büyüdükçe büyüdü.
 

AÇILIM KİTAP

REJİM VE DIŞ POLİTİKA, MUHAMMED HÜSEYİN MERCAN, AÇILIM KİTAP. 12 TL.
Modern Orta Doğu tarihinin en önemli aktörlerinden olan Suriye, gerek bağımsızlık öncesi verdiği mücadele gerekse 1946 yılında kazandığı bağımsızlık sonrası yüzleştiği sorunlar nedeniyle bölgenin en hareketli ülkelerinden birisi olmuştur. 1963 Mart’ında Baslı kadroların yönetime el koyması ile ülke tarihinin seyrinde yaşanan kırılma önce 1966’daki Baas’ın askeri kadrosunun ardından da 1970’de Hafız Esed’in iktidarı ele geçirmesiyle nihai biçimini aldı. İktidarının ilk yıllarından itibaren kontrolü sıkı bir şekilde elinde tutmaya çalışan Esed, varlığını mutlaklaştırdığı ülkesinde siyasi, askeri ve bürokratik yapıyı kendi şahsında bütünleştirerek otoriter bir yapı inşa etti.

Rejimin güvenliğini ve sürekliliğini esas alan Esed, ülke içinde baskı mekanizmaları ile halkı sindirmeye çalışırken dış politikada ise farklı kartlara sahip ve mümkün olduğunca açık bir siyaset izlemeye çalıştı. Pragmatik bir denge politikası kurmaya çalışan Esed, bir yandan da Arap milliyetçiliği ve İsrail karşıtlığı politikası üzerinden bölgenin liderliğine soyundu. Nitekim “Arap Baharı” olarak adlandırılan halkların rejimlerine karşı verdikleri bağımsızlık mücadelesinde Suriye’de yaşanan krizin boyutları hem rejimin ülke içinde nasıl bir baskı politikası uyguladığının hem de dış politikada benimsediği anlayış nedeniyle uluslar arası güçler tarafından nasıl desteklendiğine önemli bir örneklik teşkil etmektedir.
 

ORTADOĞU YILLIĞI 2010, KEMAL İNAT-MUHİTTİN ATAMAN-İSMAİL NUMAN TELCİ, AÇILIM KİTAP, 25 TL.

İZ YAYINLARI

 

 

 

 

 

 

 

İz Yayınları’nın kampanya yapacağı diğer kitaplar ise şöyle:

99 soru da Osmanlı, Balkanların Makûs Talihi Göç, Büyük Hadis Külliyatı(3 Cilt), Efendimizin Dilinden Hz Aliye Öğütler, Esma-i Hüsna, Günün meseleleri, Helaller ve haramlar, Hz.Peygamberin Edeb Ve Ahlakı, Hz.Peygamberin Yönetimi (2 Cilt) / Et-Taratıbul-İdariyye, Kırk Hadis Şerhi, Namaz Hadislerle Müslümanlık 1, Peygamberim Diyor Ki, Rahmet Peygamberi, Sahabe-İ Kiram Ansiklopedisi 5 Cilt, Son Peygamber Hz. Muhammed / Sîretü`N-Nebi, Sorularla Müslümanlık Evlilik, Sorularla Müslümanlık İtikadi Meseleler, Sorularla Müslümanlık Ticaret Hayatı, Türklerin Rumenli’ye Vedası, Yeni Başlayanlar İçin Peygamberimiz.

TİMAŞ YAYINLARI

 

 

 

 

Ayrıca fuarda okuyucuyla buluşacak diğer yeni kitaplar:

“Allah Beni Seviyor, Etkinliklerle İbadet Öğreniyorum, Hadisleri Öğreniyorum, Demiş Demiş Ne Demiş” kitapları.
 

On5yirmi5

 

 

 

 

 

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme