Cengiz Dağcı’nın ‘Korkunç Yıllar’ı film oluyor

Kitap
Kırımlı yazar Cengiz Dağcı’nın 2. Dünya Savaşı’ndaKırım Türklerinin yaşadığı sıkıntıları, Nazi kamplarını, savaş dönemindeki sürgünü anlattığı “Korkunç Yıllar” adlı romanı...
EMOJİLE

Kırımlı yazar Cengiz Dağcı’nın 2. Dünya Savaşı’ndaKırım Türklerinin yaşadığı sıkıntıları, Nazi kamplarını, savaş dönemindeki sürgünü anlattığı “Korkunç Yıllar” adlı romanı, Avni Özgürel’in senaryosuyla beyazperdeye aktarılıyor.  Filmin çekimlerine, Aralık ayında başlanacak.

Kırımlı yazar Cengiz Dağcı’nın 2. Dünya Savaşı’nda Kırım Türkleri’nin yaşadığı sıkıntıları, Nazi kamplarını, savaş dönemindeki sürgünü hayatından kesitler vererek anlattığı “Korkunç Yıllar” adlı romanı, Avni Özgürel’in senaryosuyla beyaz perdeye aktarılıyor. Hem 2. Dünya Savaşı’nı hem de Kırım Türkleri’ni anlatması açısından ilk Türk sineması olma özelliği taşıyan filmin çekimlerine, aralık ayında başlanacak.

Gazeteci-yazar ve senarist Avni Özgürel, Dağcı’nın düşünce dünyamızda “dış Türkler” diye bir mesele olduğunun idrak edilmesini sağlayan bir yazar olduğunu, Anadolu dışında bir Türk topluluğunun varlığının Dağcı ve Kırım ile öğrenildiğini ifade ederek, bundan sonra Orta Asya Türklüğüyle ilgilenilmeye, tarihsel bilgiler edinilmeye başlandığını söyledi. Yazarın, 2. Dünya Savaşı, Stalin dönemi Rusyası ve Sovyetler Birliği iktidarında Kırım Türkleri’nin yaşadığı büyük zulmün en önemli yansıtıcısı olduğunu, büyük sürgünün Dağcı ile kavrandığını vurgulayan Özgürel, Dağcı’nın Sovyetler Birliği coğrafyasındaki bütün halklarla birlikte Türklerin çektiği ızdırabın o süreçte nasıl yaşandığını çoşkuyla ve içtenlikle yansıttığını kaydetti.

Filmin senaryosunu da Dağcı’nın yaşamışlıklarından, çevresinde tanık olduğu olaylardan, hayatının kesitlerine yer verdiği “Korkunç Yıllar” adlı kitabının yanı sıra “Yurdunu Kaybeden Adam” adı eserinden de alıntılar yaparak yazdığını ifade eden Özgürel, birbirinin devamı niteliğinde olan bu iki romanı biraz içiçe koyarak yazdığı 160 sayfalık senaryonun ayrıntılı olmasından dolayı kısaltıldığını söyledi. Dağcı üzerine belgeseller yapıldığını ifade eden Özgürel, “Dağcı’nın bir eseri ilk kez sinemaya aktarılıyor” dedi.
Dünya Bülteni

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme