Bu Kitap Erdal İnönü’yü Anlatıyor

Kitap
Tanıtıma Erdal İnönü’nün eşi Sevinç İnönü, kız kardeşi Özden Toker, diğer aile üyeleri, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, eski bakanlar, siyasetçi...
EMOJİLE

Tanıtıma Erdal İnönü’nün eşi Sevinç İnönü, kız kardeşi Özden Toker, diğer aile üyeleri, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, eski bakanlar, siyasetçi ve bürokratlar katıldı.

Sevinç İnönü, tanıtımın başında yaptığı kısa konuşmada, kitabı tanıtmak için Erdal İnönü‘nün ölümünün 2. yıl dönümünü tercih ettiklerini söyledi. Sevinç İnönü, kitabı hazırlamada emeği geçen herkese ve tanıtıma katılanlara teşekkür etti.

9. Cumhurbaşkanı Demirel de yaptığı konuşmada, Erdal İnönü ile TÜBİTAK‘a ilişkin kanunun yazılması sırasında 1962 yılında tanıştığını belirterek, o zaman Erdal İnönü’nün çok geniş bir bilgi birikimi ve kültürüne sahip olduğunu anladığını söyledi.

Daha sonra Türkiye’nin çok sıkıntılı bir döneminde hükümeti beraber kurduklarını anlatan Demirel, bunun da o dönem için çok önemli bir olay olduğunu ifade etti. Demirel, İnönü‘nün hükümetin kurulması sırasında cesaret de gösterdiğini kaydetti.

Kurdukları hükümetin Türk siyasi hayatı açısından çok güzel bir örnek olduğunu dile getiren Demirel, bu hükümetin oluşumuyla, ”Hükümetseniz böyle yapın, muhalefetseniz böyle yapın” mesajı verdiklerini ifade etti.

Erdal İnönü’nün sadece bir siyaset adamı değil aynı zamanda bir büyük bilim adamı ve yönetici olduğunu vurgulayan Demirel, İnönü’nün mizahi yönünü de çeşitli örneklerle anlattı.

Kitabın yazarı Can Dündar konuşmasında, Erdal İnönü ile her çarşamba sabahı buluştuklarını ve siyasi sohbetle röportaja başladıklarını söyledi.

İnönü ile teyp ve kameranın da kayıt yaptığı 30 saate yakın röportaj yaptıklarını anlatan Dündar, kitabın yarısının Erdal İnönü’nün Atatürk ve İsmet İnönü anılarıyla, yarısının da Erdal İnönü’nün bilim adamı ve siyaset adamı kişiliğiyle dolu olduğunu kaydetti.

İnönü hastalandığında kitabın taslağını İnönü’ye ulaştırdığını ve bazı düzeltmelerle kendisine geri iletildiğini ifade eden Dündar, Erdal İnönü‘nün ölümünün ardından kitabın Sevinç İnönü, Özden Toker ve Yiğit Gülöksüz tarafından düzeltildiğini belirtti.

Dündar, ”Sıcak kişiliği, tevazu ve bilgeliğinden çok fazla etkilendim” dedi.

Konuşmaların ardından, İnönü ile yapılan röportajların bir kısmından oluşan video gösterimi yapıldı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme