‘Bosna Kasabı’ Karadzic’e soykırımdan 40 yıl

Kitap
Hollanda’nın Lahey kentindeki Eski Yugoslavya Savaş Suçları Mahkemesi, “Bosna Kasabı” olarak bilinen eski Sırp lider Radovan Karadziç hakkındaki kararı açıkladı. Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı...
EMOJİLE

Hollanda’nın Lahey kentindeki Eski Yugoslavya Savaş Suçları Mahkemesi, “Bosna Kasabı” olarak bilinen eski Sırp lider Radovan Karadziç hakkındaki kararı açıkladı.

Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra işlenmiş en büyük savaş suçlarının elebaşısı olarak görülen Karadziç, 40 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Eski Yugoslavya Ceza Mahkemesi Bosna soykırımının başlıca sorumlusu Sırp lider Radovan Karadziç hakkında savaş ve insanlık suçu ile soykırım dahil 11 ayrı suçlamadan 10’unu haklı buldu.

Karadziç, başta Saraybosna’nın kuşatma altında tutulduğu 44 ay boyunca 12 bin sivilin öldüğü saldırılarla 8 bin Bosnalının katledildiği Srebrenitza katliamı olmak üzere birçok saldırıyı düzenlemişti.

1992 ile 1996 arasında Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin Başkanı olan Karadziç hakkında Bosna Savaşı bittikten sonra suçlamada bulunulmuştu.

Karadziç 13 yıl kaçtıktan sonra yakalanabilmiş ve Lahey’deki mahkemeye teslim edilmişti.

Radovan Karadziç kimdir?

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme