Beklenen Fuar Başlıyor

Kitap
Kitapseverlerin her yıl sabırsızlıkla beklediği TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı yarın başlıyor. 28. İstanbul Kitap Fuarı’nın en önemli yeniliği, yabancı yazar ve yayıncıları ağırlayacak Uluslararası ...
EMOJİLE

Kitapseverlerin her yıl sabırsızlıkla beklediği TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı yarın başlıyor. 28. İstanbul Kitap Fuarı’nın en önemli yeniliği, yabancı yazar ve yayıncıları ağırlayacak

Uluslararası Salon

İstanbul Kitap Fuarı yarın 28. kez kapılarını açıyor. 8 Kasım’a dek Beylikdüzü’ndeki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde devam edecek fuar kapsamında, yurt içi ve yurt dışından 550 yayınevi ve sivil toplum örgütünün katılımıyla toplam 297 etkinlik gerçekleştirilecek. Ana teması ‘kültürlerarası diyalogda çeviri’ olan fuarın bu yılki ‘onur yazarı’, şair, tiyatro yazarı ve çevirmen Çevat Çapan.

‘Edebiyat maratonu’ boyunca yerli ve yabancı onlarca yazar okuyucularla buluşacak, söyleşi ve panellere katılacak. Yarın saat 12.00’de Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) Başkanı Herman P. Sprujit tarafından törenle açılacak 28. İstanbul Kitap Fuarı’nın en önemli yeniliği Uluslararası Salon.

Uluslararası Salon, 27 ülkeden yayıncıları, editörleri ve yayıncılar birliği temsilcilerini ağırlayacak. Fuarın ilk dört günü boyunca 11.00 – 18.00 saatleri arasında açık olacak salonda çevirmenlerin bir arada olacağı ve çeşitli çeviri etkinliklerinin düzenleneceği bir de ‘çeviri merkezi’ yer alacak.

Fransa, Finlandiya, İspanya, Hollanda, Romanya, İsveç, İsviçre ve İtalya ortak bir standla temsil edilirken, Almanya, ABD, Venezüella, Romanya, Yunanistan ve Fransa‘dan yayıncılar ve editörler salonda olacak.

ULUSLARARASI KONUKLAR

Kitap fuarı bu yıl yurt dışından 51 yazarı konuk edecek. Türkiye’de de çoksatanlar listelerinden inmeyen Olasılıksız’ın yazarı Adam Fawer yarın Türkiye’deki okurlarla bir araya gelecek. Yarın ayrıca Türkiye üzerine yaptığı araştırmalarıyla tanınan gazeteci-yazar Marc Semo Fransız Kültür Merkezi’nin davetlisi olarak Ahmet İnsel ile birlikte panel düzenleyecek. Harem ve padişah eşleri üzerine yazdıklarıyla ilgi çeken ABD’li yazar Anne Chamberlin 7 Kasım’da, Mısırlı muhalif ve feminist Neval El Saadavi, Avrupa tarihi araştırmalarıyla tanınan Hollandalı yazar Geert Mark ve Latin Amerika üzerine incelemeleriyle bilinen Richard Gott 1 Kasım’da okuyucularla buluşacak.

Fuarın önemli konuklarından biri de Turkuvaz Kitap’ın 250. kitabı olarak yayımlanan Atatürk’ün İtalyan yazarı Fabio L. Grassi. Yazar, 1 Kasım’da saat 14.15’te ‘Yabancı Gözüyle Atatürk’ başlığı altındaki söyleşiye katılacak.

‘Kültürlerarası diyalogda çeviri’ teması çerçevesinde ise fuar Avrupa Çevirmen Birlikleri Federasyonu Başkanı Martin de Haan’ı ve çok sayıda çevirmeni ağırlayacak. Word Express ‘edebiyat yolculuğu’ projesine katılan genç 20 yazar ve şairden oluşan grup ise 3 Kasım‘da okuma etkinliği düzenleyecek.

Elbette yurt içinden onlarca yazar da söyleşiler, paneller ve imza günleri için İstanbul Kitap Fuarı’nda olacak. SABAH gazetesi yazarı Atilla Dorsay yarın Remzi Yayınevi‘nin düzenlediği bir söyleşiye konu olacak. Saat 18.45’te başlayacak söyleşide Atilla Dorsay, Türkan Şoray, Erden Kıral, Doğan Hızlan ve Alin Taşçıyan Dorsay’ı konuşacak. Dorsay 6 Kasım’da ise saat 14.00’te Turkuvaz Kitap’tan bu çarşamba günü çıkacak Hindistan Sıcağından Norveç Buzuluna kitabını imzalayacak.

28. İstanbul Kitap Fuarı birçok sergiye de ev sahipliği yapacak. Onur yazarı Cevat Çapan’ın yaşamından fotoğraflardan oluşan ‘Uzaktan Yakına Cevat Çapan’ sergisi üst kat ana fuayede fuar süresince gezilebilecek.
 
Yazarlar ve Çevirmenler Yayın Üretim Kooperatifi YAZKO‘nun kurucusu ve başkanı, Bilim, Kültür, Sanat Kurumu BİLSAK’ın kurucusu ve yöneticisi Mustafa Kemal Ağaoğlu ölümünün 10. yılında bir sergi ve panelle anılacak. 6 no’lu salonda ise fotoğrafçılar Uğur Ataç, Muhsin Akgün ve Adil Gültekin‘in ‘Moda’nın Yüzü’, geleneksel Türk kitap sanatlarının tanıltıldığı ‘Bugünün Ustaları 2009’ ve ‘Yalvaç Ural Teneke Oyuncaklar’ sergileri görülebilir. Bilet fiyatlarının 5 lira olduğu fuara giriş öğrenci, öğretmen ve emeklilere ücretsiz.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme