Asıl vebal, ortaya çıkan eseri saklamaktı

Kitap
Murat Gerger’in haberi Kimi yorumcular Mealin yayımlanmaması gerektiğini ifade ederken, kimi yorumcular ise asıl vebalin ortaya çıkan eserin saklanması olduğunu ifade ettiler. Tartışmaya Prof.Dr...
EMOJİLE

Murat Gerger’in haberi

Kimi yorumcular Mealin yayımlanmaması gerektiğini ifade ederken, kimi yorumcular ise asıl vebalin ortaya çıkan eserin saklanması olduğunu ifade ettiler. Tartışmaya Prof.Dr.Bekir Karlığa da katıldı.

Mahya Yayıncılık tarafından yayınlanan Mehmet Akif Ersoy’un Kur’an Meali, okuyucular tarafından büyük bir ilgi görüyor. Kitap daha yayınının üzerinden on gün bile geçmeden en çok satanlar arasında yerini aldı. Yazar, düşünce adamı ve akademisyenlerin yılın yayıncılık olayı olarak değerlendirdiği Meal, Kur’an tercümesi geleneğinde de yeni bir çığır açacak gibi görünüyor.

Genel olumlu görüş yanında, bazı kişiler de, Mehmet Akif’in vasiyetine rağmen mealin basılmasının yanlış olduğu, vasiyete aykırı davranılmasının vebal getirdiği görüşünü savunuyorlar. Oysa Akif’in bu vasiyeti, birtakım endişeler dolayısıyla yapılmıştı. Mealin, ibadet sırasında Kur’an’ın aslı yerine okutulacağı konusunda haklı çekinceleri vardı. Nitekim ezan konusunda böyle bir uygulama da, onun bu kaygısını haklı çıkaran en önemli delildi.

Bugün ortada böyle bir endişenin bulunmadığı, herkesin tereddütsüz kabul edilebileceği açıklıkta bir gerçektir. Gerek siyaset ve gerek düşünce ve gerekse tarihsel açılardan hiç kimsenin böyle bir ihtimali dile getirmesi mümkün görünmüyor. Mehmet Akif’in yayınlanan tercümesi, içerdiği dil ve üslup özellikleri bakımından olduğu kadar, Kur’an’ın inceliklerinin anlaşılması bakımından da önemli bir örneklik görevi yapacaktır. Nitekim yayınlanan tercümenin en büyük teşvikçisi olan değerli fıkıh adamı Prof. Dr. Hayreddin Karaman da, kitaba yazdığı yazıda, yayından dolayı heyecanını dile getirmiş, tanıtım toplantısında ise bu yayınla birlikte artık Kur’an tercümesinde bir dönüm noktasına girildiğine işaret etmiştir.

Kendisine atfen, yayınlanan mealin Akif’in vasiyetine aykırı olduğu konusunda söylentiler çıkarıldığını hatırlattığımız Prof. Dr. Bekir Karlığa ise, bunun doğru olmadığını belirterek şunları söyledi: “Tam tersine asıl vebal, böyle bir metin ortaya çıktıktan sonra, onun gizlenmesi olurdu. Akif, Müslüman halkımıza mal olmuş büyük bir değerdir. Eserinin halktan gizlenmesi yakışık almazdı ve onun yaptığı vasiyet o zaman ihlal edilmiş olurdu. Eksik de olsa bu meal, Akif’i hepimizin gözünde daha da değerli hale getirmiştir” dedi.

Timetürk
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme